Teknologji

Pesë këshilla për të zgjatur sa më shumë bateria e celularit

Një nga problemet me telefonat smartphone është bateria e tyre. Smartphone vijnë gjithnjë e me më shumë karakteristika, aplikacione pa fund por që përdorimi i ...

Më tepër »

Çdo laptop e ka këtë pjesë, por ndoshta nuk e keni ditur se për çfarë shërben

Kjo pjesë e mbushësit për laptop quhet thelb, bllok ose unaza EMI, dhe shumica e njerëzve nuk e dinë se për çfarë në të vërtetë ...

Më tepër »

Ky është materiali më i fortë që ekziston

Kanë kaluar 15 vjet që prej zbulimit të grafinit, një fije e hollë karboni, që mendohet se është materiali më i fortë në botë. Edhe ...

Më tepër »

Android shton një funksionalitet të ri, Instant Tethering

Android Police pikasi një funksionalitet të ri që po vjen në disa pajisje, të quajtur “Instant Tethering.” Ideja vjen nga një prej funksionaliteteve më të ...

Më tepër »

Kujdes! Nëse vendosni këtë datë në iPhone do ta bllokoni përgjithmonë (VIDEO)

Sot do t’ju tregojmë në “hile” por që ju sugjerojmë të mos e provoni në aparatin tuaj. Nëse ia vendosni datën iPhone-it apo iPad-it tuaj ...

Më tepër »

Del Nokia i ri, në Kinë shiten qindra modele brenda pak minutave

Nokia ka nxjerrë në shitje në Kinë smartphone-in e ri që kushton 245 Dollarë dhe brenda pak minutave janë shitur disa kopje. Telefoni i ri ...

Më tepër »

5 mënyrat si ta bëni baterinë e smartphone që të zgjasë më shumë

Smartphone vijnë gjithnjë e me më shumë karakteristika, aplikacione pa fund por që përdorimi i tyre të shkarkon shpejt baterinë. The Verge na tregon disa ...

Më tepër »

Me këtë aplikacion mund të zgjidhni çdo detyrë në matematikë

Një aplikacion i ri mund t’ju ndihmojë që t’i gjeni përgjigjet e shumë problemeve matematikore dhe madje t’ju shpjegojë se si t’i zgjidhni ato vetëm ...

Më tepër »

Apple kërkon 1 miliard dollar nga prodhuesi i çipeve Qualcomm

Apple nisi një proces gjyqësor 1 miliard dollarësh ndaj Qualcomm ditën e Premte menjëherë pasi Qeveria Amerikane akuzoi publikisht prodhuesit e çipeve për praktika anti ...

Më tepër »

Ja përse nuk bën ta përdorni telefonin nëse ju ka thyer ekrani

Mbase me telefonat kurrë nuk mund të jemi mjaft të kujdesshëm. Njëra ndër gjërat më të këqija të cilat pronarëve të telefonave mund t’u ndodhë ...

Më tepër »

Shkencëtaret zviceranë ruajnë të nxehtit e verës për ta përdorur dimrit

Një grup shkencëtarësh zviceranë thonë se kanë zbuluar një proces që mund të ruajë të nxehtit të verës, e cila më vonë është shumë e ...

Më tepër »

Ky është droni më kamerën më të vogël në botë (Foto)

Ky është një lloj droni më i vogël por që kryen punë me një kamerë për të marrë të dhëna për në vende apo hapsira ...

Më tepër »

Kujdes: Asnjëherë nuk duhet ta përdorni telefonin me ekran të thyer, ja pse

Mbase me telefonat kurrë nuk mund të jemi mjaft të kujdesshëm. Njëra ndër gjërat më të këqija të cilat pronarëve të telefonave mund t’u ndodhë ...

Më tepër »

Arma e frikshme që se ndal asgjë, 1 milion plumba në minutë (VIDEO)

Mitralozi me fuqinë më të madhe të zjarrit, që ndodhet ende në përdorim ushtarak, është “M134 Minigun”. Kjo armë, e krijuar në fund të viteve ...

Më tepër »