Kuriozitete

Nuk keni për ta besuar: Këto organe janë kot në trupin tuaj

Trupi i njeriut ka evoluar dhe tashmë ekspertët thonë se janë 12 pjesë në trupin tonë që sot janë fare të padobishme dhe nuk përdoren. ...

Read More »

A rrezikohet bota?! NASA do të testojë sistemin e saj të mbrojtjes planetare

NASA është jashtëzakonisht e interesuar në ndërtimin e një rrjeti të vërtetë mbrojtës të astroidit që mund të dalë në veprim sapo të zbulohet një ...

Read More »

Shkencëtarët alarmojnë njerëzimin: Rrezet e diellit po …

Shkencëtarët kanë dalë me një përfundim të frikshëm nga një kërkim i fundit. Dielli po dërgon eruptione të fuqishme diellore që shkaktojnë kancer dhe shkencëtarët ...

Read More »

Edhe pak ditë na ndajnë nga 21 gushti, dhe qielli do të … (VIDEO)

21 gushti 2017 do të jetë dita e shënuar kur do të ndodhë eklipsi që do të mbulojë tërësisht diellin. Ky eklips ndodh për herë ...

Read More »

Kalaja e Shejtanit nuk është shaka

Kalaja historike e Shejtanit” nuk është një shaka, por një realitet. Ajo ndodhet në majë të shkëmbinjve në mes të Kanionit Karaçay, prefektura Ardahan, Turqi.

Read More »

Pyetja 1 milionë dollarëshe: Pse njerëzit kanë emra? Ja përgjigja

Njerëzit vendosin emra me qëllim identifikimi dhe për tu referuar kulturalisht. Në shoqëritë e hershme primitive njerëzit zakonisht kishin vetëm një emër për t’u identifikuar, ...

Read More »

Njihuni me njeriun që flet 32 gjuhë (Video)

Ioannis Ikonomou punon për Komisionin Evropian si përkthyes. Ai është në një pozicion prestigjioz, por më e rëndësishmja është që ai flet 32 gjuhë. Ai ...

Read More »

Është 13 vjeç, por do të duket gjithmonë si një 2-vjeçar (Video)

Edhe pse ka mbushur 13 vjeç, ky djalë duket dhe sillet si një vogëlush 2-vjeçar. Bëhet fjalët për një fëmijë britanik, i cili vuan nga ...

Read More »

Shoferi i veturës detyrohet t’i bjerë borisë që krokodili që ia kishte zënë rrugën të lëviz (Video)

Vetëm në Australi ndodh që shoferi i një veture të detyrohet t’i bjerë borisë, në mënyrë që krokodili t’ia lëshojë rrugën. Një gjë e tillë ...

Read More »

Fitoi 33 milionë paund në një lotari, gruaja vret veten. Do shokoheni nga arsyeja se pse e bëri

Një 49-vjeçare ka vrarë veten pasi pretendonte se kishte fituar 33 milionë paund në një lotari, por nuk mund t’ua vërtetonte njerëzve. Kjo për shkak ...

Read More »

Kjo vajzë mund të quhet gjeniu i shekullit! Shihni çfarë metode përdori për të kopjuar

Për studentët vera lidhet me sezonin e provimeve dhe stresin që ato sjellin. Studentët përpiqen që të përdorin mënyra nga më të ndryshmet për të ...

Read More »

Hiqen nga publikimi dy episode të “Tom and Jerry”, përmbanin “sekuenca raciste” (Video)

Studio “Warner” ka vendosur që në koleksionin e tyre të DVD të filmave të famshëm vizatimorë “Tom & Jerry” të cilët për vite të tëra ...

Read More »

Kështu pastrojnë flokët astronautët në hapësirë (Video)

A keni menduar ndonjëherë se si pastrojnë flokët astronautët në hapësirë. Kureshtjen tuaj e shuan Astronautja Karen Nyberg e cila nëpërmjet një videoje ka demonstruar ...

Read More »

Këto janë dhjetë vendet ku bie më shumë shi

Ka rënë shi së fundmi në vendin tuaj? Edhe nëse ka rënë, sasia nuk mund të krahasohet me këto vende, të cilat njihen në tërë ...

Read More »