Qendra Europiane e Tërmeteve raporton se tërmeti që goditi Shqipërinë mbrëmjen e kësaj të diele ishte me magnitudë 4.8 ballë i shkallës rihter (fillimisht u raportua 5.1). 

Ishte ora 20:33 minuta kur u regjistrua tërmeti. Epiqendra ka qenë në Lezhë dhe me thellësi 10 km.