Takimi i kabinetit të luftës të Izraelit përfundon pa një vendim për reagimin ndaj sulmit të Iranit, thotë një zyrtar


Takimi i kabinetit të luftës disa orëshe përfundoi të dielën mbrëma pa një vendim se si Izraeli do t’i përgjigjet sulmit të Iranit, tha një zyrtar izraelit.

Kabineti është i vendosur të përgjigjet – por ende nuk ka vendosur për kohën dhe qëllimin.

Zyrtari tha se ushtria izraelite është ngarkuar të dalë me opsione shtesë për një përgjigje.

Më vete, një zyrtar i lartë i administratës Biden u tha gazetarëve se një zyrtar izraelit i tha Shteteve të Bashkuara se nuk po kërkon të përshkallëzojë ndjeshëm përballjen me Iranin.

“Unë mendoj se Izraeli na e bëri të qartë se nuk po kërkon një përshkallëzim të rëndësishëm me Iranin. Kjo nuk është ajo që ata po kërkojnë. Ata po kërkojnë të mbrojnë veten dhe të mbrohen”, tha zyrtari i lartë i administratës.

Ministri i kabinetit të luftës të Izraelit, Benny Gantz, tha më herët të dielën se Izraeli “do të kërkojë një çmim nga Irani në një mënyrë dhe kohë që na përshtatet neve”, ka raportuar CNN, transmeton Gazeta Express.