Të paktën pesë civilë u vranë në sulmet ruse në rajonin Donetsk të Ukrainës lindore të martën, sipas një zyrtari ushtarak ukrainas.

Në një deklaratë të mërkurën, Pavlo Kyrylenko, kreu i administratës ushtarake rajonale të Donetsk, tha se dy persona vdiqën në qytetin Bakhmut, dy të tjerë në Drobysheve dhe një në Lyman fqinj. Gjithsej 15 të tjerë u plagosën, shtoi ai.

Disa nga luftimet më të ashpra në Ukrainën lindore po zhvillohen rreth Bakhmutit, i cili është rrethuar prej muajsh nga forcat ruse.