Një 19-vjeçare italiane ka denoncuar një shqiptar për sulm seksual. Ata njiheshin prej disa ditësh, ndërsa shqiptari kishte paguar për të edhe dhomën e hotelit.

Mediat italiane shkruajnë që e reja ka shkuar në urgjencë e përlotur ku ka denoncuar sulmin seksual. Ndërkohë, policia italiane po kërkon të dyshuarin shqiptar.

19-vjeçarja paraditen e djeshme mbërriti në Mattei pak pas orës 11, me të ishin dy burra, shtetasi shqiptar me të cilin dyshohet se kishte bërë miqësi rreth dhjetë ditë më parë dhe një i dytë që u bashkua me ta në hotel. Rreth orës 11:20 e reja, e cila tashmë kishte qëndruar në këtë objekt disa kohë më parë, ka zënë një dhomë për një ditë, duke regjistruar vetëm emrin e saj në check-in, ndërsa miku i saj shqiptar e ka paguar.

Sipas njohurive të menaxherit të hotelit, Nicola Musca, i cili në atë moment ishte larguar për detyrat e tij, të tre kërkuan që të mund të konsumonin alkool në lokalin e hotelit, i cili megjithatë nuk ishte hapur në mëngjes. Në atë moment ata dolën dhe do të kalonin disa orë në një kafene aty pranë. Vetëm 19-vjeçarja është kthyer, rreth orës 14, së bashku me shokun e saj shqiptar.

Sipas disa dëshmitarëve, e reja dukej e hutuar dhe në gjendje të alteruar dhe u ngjit në dhomën e saj. Burri e arriti, pa u parë nga stafi i recepsionit, ndoshta duke përdorur shkallët e shërbimit. Është ende e paqartë nëse të dy kishin lënë një takim apo nëse e reja synonte të hynte e vetme në dhomë. Fakti është se pak para orës 14.30, diçka ndodhi brenda asaj dhome.

19-vjeçarja fillimisht ka telefonuar ose i ka dërguar mesazh kunatit, i cili ka lajmëruar menjëherë policinë dhe ka telefonuar recepsionin. Stafi i hotelit thirri menjëherë numrin e dhomës. Në atë moment sulmuesi i saj ishte ende brenda hotelit, por kur mbërriti policia ai tashmë ishte larguar.

Me të mbërritur në sallë, vajza u pa e përlotur. Dhe pas trajtimeve të para në vend, rreth orës 15 ajo u dërgua në urgjencë. Këtu ajo iu nënshtrua kontrolleve të kërkuara nga protokolli në rast të dhunës së mundshme seksuale. Ndërkohë, policët kanë parë pamjet e sistemit të vëzhgimit me video të strukturës dhe kanë mbledhur dëshmitë e recepsionistëve, të cilët kanë menaxhuar fazat e para të kërkesës për ndihmë. Ndërkohë në vendngjarje kishte mbërritur edhe kunati që kishte kontaktuar i pari me vajzën. Në mes të pasdites për lehtësimet ka mbërritur edhe policia shkencore dhe tashmë hetimet për rikonstruksionin e detajuar të ngjarjes janë në krye të Skuadrës Fluturuese. /abcnews.al