Sipas raportit të fundit të Ministrisë së Shëndetësisë në vena aktualisht ka 13.261 raste aktive me coronavirus.

Më shumë raste aktive ka në qytetet Shkup-5.869, Tetova-1.057, Kumanova-948, Ohri-663 dhe Struga-662.

Më pak raste aktive me coronavirus ka në Dojran-4, Demir Kapi-4, Pehçevë-12 dhe Demir Hisar-15.

Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me COVID-19 në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 186.549, numri i pacientëve të shëruar është 166.851, numri i vdekjeve është 6.437.

Lexo të radhës
171 kundërvajtje në komunikacion, 48 për tejkalim të shpejtësisë në ShkupMoti për sot në Maqedoninë e VeriutTetë ditë paraburgim për pesë pjesëmarrësit në protestën e djeshme në TetovëFJALË KYÇERASTEAKTIVEMAQEDONI
SHFAQ KOMENTET

TË TJERA NGA MAQEDONIARrënohet një nga anijet përgjatë lumit Vardar, pjesë e projektit “Shkupi 2014”
MAQEDONIA18 SHTATOR 2021
Rrënohet një nga anijet përgjatë lumit Vardar, pjesë e projektit “Shkupi 2014”
Një muaj para zgjedhjeve lokale, në fund të mandatit të tij, kryetari i Shkupit, Petre Shilegov, mburrej në Facebook se po rrënonte njërën nga tre anijet në lumin Vardar që ishin pjesë e projektit megaloman të VMRO-së, “Shkupi…

41 viktima dhe 539 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni
MAQEDONIA18 SHTATOR 2021
41 viktima dhe 539 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni
Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 5.589 teste dhe janë regjistruar 539 raste të reja me COVID-19. Më shumë raste të reja ka në Shkup-274, Kumanovë-52 dhe Kavadar-25. Sot janë regjistruar 245…

Filipçe: Pa vaksinë nuk do të mund të funksionojmë normalisht
MAQEDONIA18 SHTATOR 2021
Filipçe: Pa vaksinë nuk do të mund të funksionojmë normalisht
Nuk ka asnjë argument pse qytetarët nuk do të vaksinoheshin, kjo është mënyra e vetme për të arritur imunitetin kolektiv dhe për t’u mbrojtur. Rreziku për t’u prekur nga Covid-19 është shumë i lartë. Tani, me muajt…

Pandemia rrit numrin e pacientëve me diabet
MAQEDONIA18 SHTATOR 2021
Pandemia rrit numrin e pacientëve me diabet
Në komunat Dibër dhe Qendër Zhupë sipas Qendrës për diabet, pandemia Kovid-19 ka ndikuar në rritjen e numrit të të sëmurëve nga diabeti. Të dhënat e institucionit në fjalë thonë se dukshëm është shtuar…

Formohet grup pune për heqjen e vizave në mes RMV-së dhe SHBA-ve
MAQEDONIA18 SHTATOR 2021
Formohet grup pune për heqjen e vizave në mes RMV-së dhe SHBA-ve
Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, ka formuar grup pune që do të ketë për detyrë që Republikën e Maqedonisë së Veriut ta bashkon në programin e Heqjes së Vizave me SHBA-në, pra heqjen e vizave për qytetarët e…

MASh: Studentët duhet të aplikojnë për akomodim në konvikte
MAQEDONIA18 SHTATOR 2021
MASh: Studentët duhet të aplikojnë për akomodim në konvikte
Ministria e Arsimit njofton të gjithë studentët e parë se aplikimi për akomodim në konviktet shtetërore për vitin akademik 2021/2022 është në proces. Ministria e Arsimit dhe Shkencës u kujton studentëve të vitit të…

Paraburgim për pesë personat e arrestuar gjatë protestës së djeshme në Tetovë
TETOVA18 SHTATOR 2021
Paraburgim për pesë personat e arrestuar gjatë protestës së djeshme në Tetovë
Prokuroria Themelore Publike e Tetovës, pas dorëzimit të një kallëzimi nga SPB Tetovë, filloi procedimin kundër 5 personave për të cilët ekziston dyshimi se gjatë protestave në Tetovë, të mbajtura më 17 shtator 2021,…

BDI: Aleanca për Shqiptarët i vihet në mbrojtje dhunuesve të grave dhe kriminelëve
MAQEDONIA18 SHTATOR 2021
BDI: Aleanca për Shqiptarët i vihet në mbrojtje dhunuesve të grave dhe kriminelëve
Bashkimi Demokratik për Integrim reagon ashpër edhe ndaj pretendimeve të fundit skandaloze të Aleancës për Shqiptarët, të cilët i vihen në mbrojtje dhunuesve të grave dhe kriminelëve dhunues të policisë dhe institucioneve. Nga…

Maqedonia dëbon dy shtetas të Kubës
MAQEDONIA18 SHTATOR 2021
Maqedonia dëbon dy shtetas të Kubës
Dy Kubanë sot iu dhanë vendime për dëbim dhe ndalimin e hyrjes në vend për 5 vjet për shkak të mungesës së pasaportave dhe kalimit ilegal të kufirit nga Republika e Serbisë në Republikën e Maqedonisë së Veriut,…

Nesër regjim i posaçëm i komunikacionit në Shkup
SHKUPI18 SHTATOR 2021
Nesër regjim i posaçëm i komunikacionit në Shkup
Për shkak të realizimit të manifestimit “Velo Fiesta” nesër në mbrëmje nga ora 18 deri 23 do të ketë regjim të posaçëm të qarkullimit në rrugën “Dimitrie Çupovski” në pjesën e…

10 ditë nga tragjedia në Tetovë, asnjë rezultat nga hetimi
TETOVA18 SHTATOR 2021
10 ditë nga tragjedia në Tetovë, asnjë rezultat nga hetimi
Cila ishte arsyeja e zjarrit, djegies së shpejtë dhe parregullsitë eventuale që sollën tragjedinë në Tetovë, nuk dihet akoma. Ekspertët gjermanë kanë përfunduar shqyrtimin e provave materiale dhe dëshmive në terren por…

Numri më i ulët i të vaksinuarve, në Gostivar dhe Strumicë
MAQEDONIA18 SHTATOR 2021
Numri më i ulët i të vaksinuarve, në Gostivar dhe Strumicë
etova, Kërçova dhe Negotina janë qytetet ku është rritur më shumë numri i qytetarëve të vaksinuar muajin e kaluar pas aplikimit të masave kufizuese. Edhe pse banorët e Tetovës dhe Kërçovës ishin në listën e…

ASh: Dënojmë arrestimet dhe presionet ndaj çdo qytetari
MAQEDONIA18 SHTATOR 2021
ASh: Dënojmë arrestimet dhe presionet ndaj çdo qytetari
Aleanca për Shqiptarët dënon arrestimet e djeshme që janë bërë gjatë një proteste në Tetovë. “Janë dhjetëra raste dhe tragjedi në të cilat kanë humbur jetën dhe janë dëmtuar në forma të…

Mërgimtarët shpëtuan sezonin veror në Maqedoni
MAQEDONIA18 SHTATOR 2021
Mërgimtarët shpëtuan sezonin veror në Maqedoni
Mërgimtarët dhe turistët vendas e shpëtuan këtë sezon veror edhe në Strugë. Në mungesë të turistëve të huaj, qyteti u mbush me mërgimtarë të cilët jetojnë në Evropën Perëndimore dhe…

Sekuestrohen 860 kilogramë duhan në Shkup
MAQEDONIA18 SHTATOR 2021
Sekuestrohen 860 kilogramë duhan në Shkup
Janë sekuestruar 860 kilogramë duhan në tregjet dhe magazinat në një operacion të përbashkët të kryer dje në territorin e Shkupit nga Departamenti për hetime – Sektori për kontroll dhe hetime pranë Drejtorisë Doganore,…

Arrestohet një person në Shkup për shkak të tregtisë me lëndë narkotike
SHKUPI18 SHTATOR 2021
Arrestohet një person në Shkup për shkak të tregtisë me lëndë narkotike
Më 17.09.2021 rreth orës 22:00 në rrugën “Ivan Haxhinikollov” pjesëtarët e njësitit për tregti të paligjshme pran Sektori për Punë të Brendshme – Shkup kanë privuar nga liria 30 vjeçarin me inicialet D.K nga…

Vjeshta e papërballueshme për maqedonasit
MAQEDONIA18 SHTATOR 2021
Vjeshta e papërballueshme për maqedonasit
Shtatori simbolizon fillimin e një sezone të re vjeshte, ku secili prej nesh bëhen gati për stinën e dimrit. Ndryshe muaji shtator dhe veçanërisht muaji tetor janë ndër më të vështirët në aspektin ekonomik për…

Qindra ushtarë të NATO-s zbarkojnë në Strugë
MAQEDONIA18 SHTATOR 2021
Qindra ushtarë të NATO-s zbarkojnë në Strugë
Në kohën kur po bëhen lojrëa politike me “Ballkanin e Hapur” dhe kërcënimet e Vuçiqit për luftë, NATO zbarkon në Strugë dhe Ohër të Maqedonise (NATO Exercise North Macedonia 2021), njofton gazeta zvicerane në shqip…

Tre të ndaluarit e protestës në Tetovë, vazhdojnë të mbeten në paraburgim
TETOVA18 SHTATOR 2021
Tre të ndaluarit e protestës në Tetovë, vazhdojnë të mbeten në paraburgim
Tre personat e ndaluar ditë më parë në protestën që u mbajt nga familjarë e 14 viktimave, por edhe nga qytetarët e Tetovës, vazhdojnë të mbeten edhe më tej në paraburgim, në Sektorin e Punëve të Brendshme të…

Deri tani janë regjistruar 871.488 persona në Maqedoni
MAQEDONIA18 SHTATOR 2021
Deri tani janë regjistruar 871.488 persona në Maqedoni
Enti Shtetëror për Statistika (ESHS) informon publikun se regjistrimi i popullsisë vazhdon me intensitetin dhe ritmin e dëshiruar. “Deri më 17 shtator, në orën 20:00, janë regjistruar 871.488 persona, 272.177 familje dhe 368.595 apartamente”,…

Grubi: 871.488 persona janë regjistruar deri më tani
MAQEDONIA17 SHTATOR 2021
Grubi: 871.488 persona janë regjistruar deri më tani
Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi përmes një postimi në faqen e tij zyrtare në facebook ka informuzar opinionin se deri më sot, procesit të…

Gjashtë çifte bashkëshortore në të njëjtën listë për këshilltar në Ohër
MAQEDONIA17 SHTATOR 2021
Gjashtë çifte bashkëshortore në të njëjtën listë për këshilltar në Ohër
E Majta publikoi listën e kandidatëve për anëtarë të Këshillit në Komunën e Ohrit, e cila përmban emrat e 23 kandidatëve. Por ajo që bie në sy është se disa mbiemra të kandidatëve përsëriten dy herë,…

Pas takimit të Kurtit me Zaevin, nga Maqedoni paralajmërojnë shfuqizimin e njohjes së Kosovës
MAQEDONIA17 SHTATOR 2021
Pas takimit të Kurtit me Zaevin, nga Maqedoni paralajmërojnë shfuqizimin e njohjes së Kosovës
Partia “E Majta” që drejtohet nga Dimitar Apasiev përmes një komunikate është shprehur kundër marrëveshjeve të nënshkruara në seancën e përbashkët të Qeverive të Maqedonisë së Veriut dhe…

Reagon ASH – AAA: Protesta e sotme nuk ishte organizuar nga opozita shqiptare
MAQEDONIA17 SHTATOR 2021
Reagon ASH – AAA: Protesta e sotme nuk ishte organizuar nga opozita shqiptare
Koalicioni opozitar Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa, kanë reaguar në lidhje me protestat e sotme dhe akuzat se ata i kanë organizuar të njëjtat. Nga ASH – AAA thonë se ata nuk janë organizues të protestave në Tetovë,…

Selami: Kemi përforcuar sistemin mbrojtës
MAQEDONIA17 SHTATOR 2021
Selami: Kemi përforcuar sistemin mbrojtës
Është dita e 13 që kur ka filluar regjistrimi në terren. Nga dita që filloi me 5 shtator deri më sot nuk ka pasur ndonjë incident, ndërsa problemi me aplikacionin dhe sulmet kibernetike tani është rregulluar, pohon zëvendësdrejtori i Entit…

Në Tetovë zjarr në një sipërfaqe të hapur
TETOVA17 SHTATOR 2021
Në Tetovë zjarr në një sipërfaqe të hapur
Pas nje kohe te gjate pa zjarre, ne Tetove para rreth nje ore eshte perhapur nje zjarr ne siperfaqe te hapur. Qe prej dy oresh, zjarrfikesit me ne fund kane arritur te lokalizojne zjarrin qe u perhap je fusha ne dalhe te Tetoves per ne Shkup. Drejtursi i zjarrfikesve te Tetoves Uka…

Mariçiq: Pa asnjë problem po zbatohet regjistrimi
MAQEDONIA17 SHTATOR 2021
Mariçiq: Pa asnjë problem po zbatohet regjistrimi
Ministri i Drejtësisë Bojan Mariçiq sonte gjatë intervistës për televizionin “Sitel” vlerësoi se regjistrimi po zbatohet m sukses, pa asnjë problem dhe se deri më tani janë regjistruar 900.000 qytetarë apo rreth 100.000 në…

Jo më pjesë e fushatave zgjedhore në RMV makinat zyrtare
MAQEDONIA17 SHTATOR 2021
Jo më pjesë e fushatave zgjedhore në RMV makinat zyrtare
Shumica e institucioneve shtetërore i ka dorëzuar tek Komisioni për Pengimin e Korrupsionit të dhënat për automjetet zyrtare, që shërbejnë për parandalimin e keqpërdorimit të tyre për fushatën parazgjedhore. Anëtarja e…

Ministri Besimi: Masat reformuese do të jenë në drejtim të tranzicionit të gjelbër dhe dixhital
MAQEDONIA17 SHTATOR 2021
Ministri Besimi: Masat reformuese do të jenë në drejtim të tranzicionit të gjelbër dhe dixhital
Ministri i Financave, Fatmir Besimi, së bashku me zëvendëskryetarin e Qeverisë për çështje ekonomike Fatmir Bytyqi, ministren e Arsimit dhe Shkencës Milla Carovska, ministrin e Transportit dhe Lidhjeve Bllagoj Boçvarski, ministren e Punës dhe…

Në Shkup gjithsej 173 kundërvajtje në komunikacion
SHKUPI17 SHTATOR 2021
Në Shkup gjithsej 173 kundërvajtje në komunikacion
Ministria e Punëve të Brendshme gjatë ditës së djeshme vazhdoi me aksionet e përforcuara në fushën e komunikacionit. “Në territorin e Bashkisë së Shkupit janë shqiptuar se 173 masa, prej të cilave 48 janë për…

Në protestën e sotme në Tetovë, dy persona të arrestuar dhe katër policë të lënduar
TETOVA17 SHTATOR 2021
Në protestën e sotme në Tetovë, dy persona të arrestuar dhe katër policë të lënduar
Në protestën e sotme në Tetovë kanë mbetur të lënduar katër pjesëtarë të policisë, ndërkaq SPB Tetovë infromon se janë arrestuar dy persona. Zëdhënësi i SPB-Tetovë, Marjan Josifovski, njoftoi se…

Mollëkuqja”: Të eleminohet gjuha e urrejtjes ndaj grave
MAQEDONIA17 SHTATOR 2021
Mollëkuqja”: Të eleminohet gjuha e urrejtjes ndaj grave
Sot në Tetovë u protestua për të kërkuar përgjegjësi në lidhje me zjarrin në Spitalin Modular të Tetovës, në të cilin humbën jetën 14 persona. Në këtë protestë u përdor gjuhë e ulët dhe…

Njoftim i rëndesishëm për banorët nga Komuna Saraj
MAQEDONIA17 SHTATOR 2021
Njoftim i rëndesishëm për banorët nga Komuna Saraj
Ditëve të fundit vërehet një fenomen i ndezjes së zjarreve bujqësore por edhe deponive të egra gjithandej teritorit të Komunës Saraj. Ekipet kompetente deri më tani nuk po munden ta parandalojnë këtë fenomen i cili pengon…

​29 të vdekur nga COVID-19 në Maqedoninë Veriore
MAQEDONIA17 SHTATOR 2021
​29 të vdekur nga COVID-19 në Maqedoninë Veriore
Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë Veriore njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 561 raste të reja. Nga 4384 testime të realizuara,12.8 për qind e testeve kanë rezultuar pozitivë. Ndërkohë nga…

Jep dorëheqje kryetari i nëndegës Rashçe
MAQEDONIA17 SHTATOR 2021
Jep dorëheqje kryetari i nëndegës Rashçe
Kryetari i nëndegës së vendbanimit Rashçe Fidush Abdiu, jep dorëheqje nga ky funksion. Pasi që shpreh pakënaqësi për vendimet e mara nga Dega e ASH në Saraj. Dorheqjet nga ASh, nga funksioni kryetar nëndegënë Saraj, pritet edhe…

Filipçe tha se nga tetori vetëm me dy doza të vaksinës në ambiente të mbyllura
MAQEDONIA17 SHTATOR 2021
Filipçe tha se nga tetori vetëm me dy doza të vaksinës në ambiente të mbyllura
Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe sot në konferencë për media theksoi se, planifikohet që nga muaji tetor, për hyrje në ambiente të mbyllura të nevojitet certifikatë për marrjen e dy dozave të vaksinës…

Në Klinikën e Shkupit ndërron jetë një fëmijë 2-vjeçar
SHKUPI17 SHTATOR 2021
Në Klinikën e Shkupit ndërron jetë një fëmijë 2-vjeçar
Klinika universitare për sëmundje tek fëmijët deri tek Qendra për përkujdes social dhe deri tek SPB Shkup ka paraqitur rastin për fëmijën dyvjeçar me histori të gjatë të sëmundjeve, i cili nga ana e familjes kujdestare…

Në Tetovë të hënën kthehen në banka nxënësit e shkollave të mesme
TETOVA17 SHTATOR 2021
Në Tetovë të hënën kthehen në banka nxënësit e shkollave të mesme
Të hënën pas një pauze të gjatë rreth 7000 nxënës të shkollave të mesme të Tetovës dhe Gostivarit do të rikthehen në bankat shkollore. Nxënësit e shkollave të mesme të këtyre dy qyteteve mësimin nuk…

Mbi 700 nxënës në Maqedoni janë infektuar me COVID-19 brenda dy javëve
MAQEDONIA17 SHTATOR 2021
Mbi 700 nxënës në Maqedoni janë infektuar me COVID-19 brenda dy javëve
Gjithnjë e më shumë fëmijë të infektuar me Covid-19 janë shtruar në spitalin e fëmijëve në Kozle, ndërsa 5 prej tyre janë në mbështetje të oksigjenit. Fëmijët kanë frymëmarrje të ulët…

BDI zbulon slloganin për Zgjedhjet lokale
MAQEDONIA17 SHTATOR 2021
BDI zbulon slloganin për Zgjedhjet lokale
“Zgjidh Jetë, Voto Blertë”- është sllogani i Bashkimit Demokratik për Integrim për zgjedhjet e ardhshme lokale që do të mbahen me 17 tetor. Gjatë prezantimit të slloganit, zëdhënësi i Bashkimit Demokratik për Integrim…

Ruskovska: Për spitalin në Tetovë ka filluar shqyrtimi i dokumentacionit
MAQEDONIA17 SHTATOR 2021
Ruskovska: Për spitalin në Tetovë ka filluar shqyrtimi i dokumentacionit
“Prokuroria Themelore Publike për hetim të krimit të korrupsionit dhe krimit të organizuar të martën ka pranuar dokumentacionin për spitalin modular në Tetovë nga Byroja për furnizime publike, ndërsa dje pas oraës 14:00…

Burgu i Tetovës me kushte më të mira
TETOVA17 SHTATOR 2021
Burgu i Tetovës me kushte më të mira
Janë realizuar disa aktivitete në Burgun e Tetovës me qëllim përmirësimin e kushteve të jetesës së personave të dënuar që vuajnë dënimin me burg në këtë institucion. Korridori dhe tualetet janë rinovuar…

Carovska: Stabile është gjendja në shkolla
MAQEDONIA17 SHTATOR 2021
Carovska: Stabile është gjendja në shkolla
Përqindja e të infektuarve me coronavirus dje ka qenë 0.01 për qind, ashtu si në dy ditët para ditës së djeshme, ndërsa nga 1 shtatori deri tani rastet e përgjithshme nuk janë mbi 0.2%. Sipas ministres Carovska, këto shifra janë…

Dje në Maqedoni janë aplikuar mbi 22 mijë doza të vaksinës anti-covid
MAQEDONIA17 SHTATOR 2021
Dje në Maqedoni janë aplikuar mbi 22 mijë doza të vaksinës anti-covid
Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni informon se procesi i vaksinimit po zhvillohet pandërprerë në të gjitha pikat në vend, ndërsa në vijim është edhe vaksinimi në terren. Nga MSH thonë se janë aplikuar gjithsej…

Angellov: Kemi kapacitete të mjaftueshme për të menaxhuar me disa gjendje të krizës
MAQEDONIA17 SHTATOR 2021
Angellov: Kemi kapacitete të mjaftueshme për të menaxhuar me disa gjendje të krizës
Duke folur për zjarret në pyje që ishin aktive gjatë verës, drejtori i Qendrës për Menaxhim me Kriza, Stojançe Angellov tha se ka pasur gjithsej 116 zjarre, prej të cilave një e treta kanë qenë aktive në të njëjtën…

Filipçe: Sistemi shëndetësor është kompleks dhe duhet të menaxhohet
MAQEDONIA17 SHTATOR 2021
Filipçe: Sistemi shëndetësor është kompleks dhe duhet të menaxhohet
Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe në konferencë për shtyp tha se nuk i ikën përgjegjësisë dhe pyetjeve. “Gjithmonë do të jem në dispozicion dhe përpjekje për defokusim nuk do të ketë, por…

Ende nuk ka informacione se kush ka bërë mbikëqyrjen e Qendrës Covid në Tetovë
TETOVA17 SHTATOR 2021
Ende nuk ka informacione se kush ka bërë mbikëqyrjen e Qendrës Covid në Tetovë
Ende nuk ka informacione se kush ka bërë mbikëqyrjen dhe kush ka dhënë dokumentet për pranim teknik të spitalit modular në Tetovë. Kryeprokurorja në Prokurorinë për ndjekje të krimit të organizuar dhe korrupsionit, Villma…

MË TË LEXUARAT
Pas takimit të Kurtit me Zaevin, nga Maqedoni paralajmërojnë shfuqizimin e njohjes së Kosovës

Dëshmia/I mbijetuari i tragjedisë së Tetovës që humbi dy familjarë: Po kërcënohem me jetë sepse po e them të vërtetën

Gruaja nuk iku nga zjarri, u dogj bashkë me burrin

Bullgaria nuk mori pjesë në përgatitjen e non-paper për RMV-në

SOT MUND TË LEXONI