Kuriozitete

Shkencëtarët: Ja çfarë ndjejmë para vdekjes

Të gjithë jemi kureshtarë për vdekjen. Vdekja dhe jeta janë hulumtuar gjerësisht nga shkencëtarët përgjatë gjithë shekujve. ‘Shoqëria e Kimistëve Amerikanë’ ka dalë me një ...

Më tepër »

‘Së shpejti fillon Lufta e Tretë Botërore’

Lufta e Tretë Botërore është shumë pranë. I këtij mendimi janë qytetarët e vendeve Perëndimore, të paktën, tregon një sondazh i fundit i publikuar në ...

Më tepër »

I këputet zinxhiri duke tërhequr veturën, i bie shoferit dhe e mbyt (VIDEO)

Na ndodh shpesh që të ngecim me veturë në vende të ndryshme, borë, ujë, baltë, akull etj. E një shofer e pësoi si më keq ...

Më tepër »

Nuk do ta besoni për çfarë janë krijuar këto dyqane (VIDEO)

Çuditë dhe risitë nëpër botë nuk kanë të sosur. E rradhës vjen nga Malbo në Suedi, ku një artist i panjohur ka krijuar disa dyqane ...

Më tepër »

Një tërmet i madh do t’i ndajë kontinentet përgjysmë, thotë një shkencëtar (VIDEO)

alë ngrohjes globale, të gjithë e dimë se planti ynë është buzë shkatërrimit. Por shkatërrimi duket do të jetë aq i keq sa që do ...

Më tepër »

Kamioni përplas dy vajza të vogla, ajo që ndodh është e pabesueshme! (Video)

Jetëgjati nuk bëhet jetëshkurtër. Kjo shprehje e popullit i shkon për bukuri rastit të dy vogëluesheve kineze, që shpëtuan për mrekulli pas përplasjes nga një ...

Më tepër »

Kjo është madhështia e Murit të Madh Kinez (VIDEO)

Kemi lexuar e kemi dëgjuar shumë shpesh për të. Disa prej nesh edhe e kanë vizituar Murin e Madh Kinez. Ndërsa falë zhvillimeve teknologjike tashmë ...

Më tepër »

Vogëlushit ‘me kokën më të madhe’, i heqin 3.7 litra lëngje nga kafka (Foto+18)

Një vogëlush nga India i është nënshtruar një operacioni për  të reduktuar masën e kokës së tij për shkak të një sëmundjeje të rrallë. Mrityunjay ...

Më tepër »

Historia e vërtetë nga Titaniku që do t’ju prekë në zemër

Çdokush që ka shikuar “Titanic” me siguri i kujtohet gjyshi dhe gjyshja të cilët, të shtrirë në krevat në kabinën e tyre, ndërsa uji i ...

Më tepër »

Sipas shkencës, sa më shumë të betohesh, aq më i sinqertë je

Shprehja e emocioneve të sinqerta, të pafiltruara apo të zbukuruara me fjalë të bukura, është shenjë e sinqeriteti. Sipas një studimi të ri kryer nga ...

Më tepër »

Ja si ta largoni akullin nga xhami i makinës për 10 sekonda (Video)

Në këto ditë të ftohta, akulli është një problem i madh për drejtuesit e mjeteve, veçanërisht kur vishet xhami i mjetit. Me vetëm një shishe spraj, ...

Më tepër »

Cila është ngjyra që të tregon më të re në moshë, sipas ekspertëve të modës

Ndërsa vishesh ҫdo ditë mund të kesh një moto për veten. Duke veshur ngjyra më të theksuara kërkon të rritësh vëmendjen tek të tjerët p.sh., ...

Më tepër »

Një objekt misterioz do të fluturojë pranë Tokës më 25 shkurt, NASA nuk e di çfarë është (VIDEO)

Për pak më shumë se një muaj, pranë planetit tonë do të kalojë objekti 2016 WF9. Mirëpo, NASA nuk është plotësisht e sigurt se çfarë ...

Më tepër »

Një ajsberg gjigant ka filluar të shkëputet në Antarktik

Një ajsberg, që pritet të jenë njëri nga 10 ajsbergët më të mëdhenj, do të shkëputet nga Antarktik, thonë shkencëtarët. Një çarje e gjatë, që ...

Më tepër »