Gazeta Yediot Ahronot citoi sot një ish-komandant ushtarak izraelit të ketë thënë se Izraeli shpenzoi deri në pesë miliardë shekelë (rreth 1.35 miliardë dollarë) të shtunën mbrëma për të kundërshtuar një sulm të nisur nga Irani duke përdorur qindra dronë dhe raketa.


Ram Aminah, një ish-këshilltar ekonomik i shefit të shtabit të Izraelit, tha se sulmi iranian i kushtoi Izraelit midis katër dhe pesë miliardë sikla (midis 1.08 miliardë dollarë dhe 1.35 miliardë dollarë) dhe shpjegoi se çmimi përfshinte vetëm rrëzimin e dronëve dhe raketave, dhe jo humbjet në terren, për të cilat ushtria deklaroi më parë ishin më të vogla.

Aminah shpjegoi se çdo raketë nga sistemi Arrow, që synonte raketat balistike, kushton rreth 3.5 milionë dollarë, ndërsa çdo raketë nga sistemi Rod of David për të kapur raketat e lundrimit kushton rreth 1 milion dollarë, përveç kostove për marrjen në ajër të avionë që kishin për detyrë të rrëzonin dronët.

Aminah, nga ana tjetër, llogarit se Irani përbënte vetëm rreth dhjetë për qind të shpenzimeve të Izraelit.

Zëdhënësi i ushtrisë izraelite Daniel Hagari zbuloi se rreth 350 raketa dhe dronë u lëshuan nga Irani në Izrael dhe konfirmoi se 99 për qind e tyre u kapën.

Hagari përmendi dëmtimin e vogël të bazës ajrore Nevatim, në Beersheba, në jug të Izraelit, dhe shtoi se 25 nga 30 raketat e lundrimit të lëshuara u kapën dhe vetëm një numër i vogël nga më shumë se 120 raketat balistike hynë në territorin e Izraelit