Qeveria turke po bën përpjekje për të hapur dy pika të tjera kufitare me Sirinë, në mënyrë që të lehtësojë dërgimin e ndihmave humanitare për viktimat e tërmetit të vendit, tha sot ministri i Jashtëm Mevlut Cavusoglu.

Dëmtimi në anën siriane të rrugës që çon në postën kufitare Gilvegiozu e cila mbetet e hapur vetëm për ndihmën humanitare të autorizuar nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së – po pengon operacionin e ndihmës nga tërmeti, u tha gazetarëve ministri i jashtëm turk në Siri.

“Ka disa vështirësi në drejtim të dërgimit të ndihmës (në Siri) nga Turqia dhe komuniteti ndërkombëtar. Për këtë arsye po bëhen përpjekje për hapjen e dy pikave të tjera kufitare ”, tha Çavusoglu.

Numri i fundit zyrtar i të vdekurve nga tërmetet e së hënës në Turqinë juglindore dhe veriperëndim të Sirisë e vendos numrin e të vdekurve në më shumë se 11,700 në të dy vendet.