Analiza

Mjeshtrit e rinj të BDI-së dhe historia pararendëse

Një skuadër si kjo e BDI-së nuk lindi thjesht në laboratoret e kombinatorikave kadrovike, siç veprojnë zakonisht shumica e subjekteve politike, por u krijua dhe ...

Më tepër »

Lazim Destanin nuk e rrëzon tornadoja dhe jo më portalet maqedonase

Koment nga TetovaSot Vërtetë është lajm ta liferosh për Lazim Destanin si bartës liste. Por lajm nuk është kur deklaratën e tij nuk e ke ...

Më tepër »

“Lear Coporation”, histori suksesi e zonës ekonomike në Tetovë

Koment nga TetovaSot Gjigandi amerikan “LEAR COPORATION” zbarkon tashmë në Zonën e lirë ekonomike të Tetovës. Ky është nja hap konkret në drejtim të zhvillimit ...

Më tepër »

Zgjedhjet 2016/ “Luftë me emra, jo me programe”

Koment nga TetovaSot Partitë politike kanë filluar me parapërgatitjet për zgjedhjet e 11 dhjetorit. Përveç takimeve me strukturat partiake dhe me qytetarët, gjatë këtyre ditëve ...

Më tepër »

E Drejta Historike e Luginës për Liri!

Lugina  e Preshevës, si nocion  gjeografik dhe politik që  përfshinë  komunat  Shqipëtare, ende të mbetura nën okupimin  e Serbisë, kanë të  drejtën historike, gjeografike, etnike-kombëtare,  ...

Më tepër »

Maqedonia dhe ‘lufta’ kundër ekstremizmit të dhunshëm

Ekstremizmi më i rrezikshëm është ai fetar cili në dekadën e fundit është bërë pjesë e shumë lojërave gjeopolitike në Ballkan dhe në zonat e ...

Më tepër »

The culture of the Slavic invaders! / Kultura e pushtuesve Sllav!

Besir Bajrami Besir Bajrami We don’t need to go back in history, it’s enough just to mention only the last case happened a week ago, ...

Më tepër »

4th of July dhe celula antiamerikane në Shqipëri!

Nga Arian Galdini Ishte viti 1989 kur regjizori i madh amerikan Oliver Stone bëri filmin ‘Lindur në 4 korrik’, qe do të trondiste botën e ...

Më tepër »

Elementet dalluese të civilizimit Islam

Dr.Mustafa Sibai Civilizimi njihet si: “Një sistem shoqëror që e ndihmon individin në shtimin e produktivitetit të tij kulturor”. Kështu, civilizimi ngrihet në katër elemente ...

Më tepër »

Largimi i turpshëm i forcave ushtarake ruse nga Siria

Nga Skënder MULLIQI Vendimi  i liderit rus , Vlladimir Putin për tërheqje të forcave ushtarake nga Siria ishte një vendim sa i pa pritur aq ...

Më tepër »

Mësoni më shumë rreth Misionit diplomatik të paqes dhe prosporitetit!

Diplomatic Mission Peace and Prosperity, shkurt DMPP, është organizatë ndërkombëtare lobimi e akredituar në OKB, BE, USA, etj., që ka rreth vetes shumë politikanë e ...

Më tepër »

Zgjedhja e presidentit vë në lëvizje faktorin ndërkombëtar

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, gjatë ditës së premte, ka pritur në takime të ndara zëvendëskryeministrin e Kosovës, Hashim Thaçi, njëherësh kryetar i Partisë Demokratike ...

Më tepër »

Histori kishtare në Havanë

Një ngjarje historije për kishën, shpallet si surprizë. Nuk ndodh shpesh që zëdhënësi i Vatikanit Lombardi fton në mënyrë afatshkurtër për një konferencë shtypi dhe ...

Më tepër »

Meshkujt frikësohen nga femrat e suksesshme

Psikologët Kate Ratliff nga Universiteti i Floridës dhe Shigehiro Oishi nga Universiteti i Virxhinias kanë kryer pesë eksperimente të ndryshme me 896 pjesëmarrës për mënyrën ...

Më tepër »