Ne kemi shkruar tashmë për qytetet fantazmë në disa raste . Fatkeqësisht, me sa duket ka më shumë prej tyre në të gjithë planetin, dhe kjo është historia e një qyteti të tillë që ndodhet në Turqi.


Qyteti i kështjellave i quajtur Burj Al Babas në Turqinë veriperëndimore (afër qytetit Mudurn) fillimisht ishte projektuar për të tërhequr mysafirë të huaj. Pasi u ndërtuan më shumë se 500 vila identike në formën e një kalaje dhe u investuan mbi 200 milionë euro në këtë projekt, ekonomia turke pati një rënie të madhe, shkruan “Punkufer” .

Situata është e tillë që sot 587 vila janë bosh dhe Burj Al Babas quhet Qyteti i Fantazmave. Edhe pse kullat i ngjajnë Disneyland-it, ai është larg parkut të famshëm tematik. Para së gjithash, sepse në parkun argëtues më të famshëm në botë ka një turmë të përjetshme, dhe këtu – një shkreti që të kujton problemet ekonomike në të cilat u gjend vendi.

Projekti filloi në vitin 2014 kur vëllezërit Yerdelen dhe Bulent Yilmaz, sipërmarrës ndërtimi nga Stambolli, u nisën për të realizuar një plan ambicioz. Kur krijuan dizajnin, ata u frymëzuan nga vendlindja e tyre. Vilat imitojnë monumentet e Stambollit – Kullën e Galatas dhe Kullën e Vashës.

Ata gjithashtu zgjodhën një vendndodhje të mirë strategjike. Mudurn është një vendpushim i mirënjohur shëndetësor plot me burime termale, kështu që burimet aty pranë në rajon do të mbushnin vaskat e çdo shtëpie dhe do të siguronin ngrohje për ngrohjen nën dysheme.

Plani fillestar përfshinte 700 vila që pritej të tërhiqnin blerës të huaj që pushonin në Turqi për klimën e saj mesdhetare. Shtëpitë shiteshin nga 350 deri në 500 mijë euro, në varësi të vendndodhjes – çmim që i përshtatej klientelës më të pasur nga Lindja e Mesme.

Gjithashtu është planifikuar një qendër tregtare, së bashku me kopshte dhe liqene në të gjithë pronën prej 250 hektarësh. Projekti fillimisht ishte i suksesshëm. Nga numri i planifikuar i vilave, rreth 350 iu shitën blerësve nga Katari, Bahreini, Kuvajti, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Arabia Saudite.

Por jo të gjithë ishin të kënaqur. Disa banorë vendas ishin të zhgënjyer që kështjellat u larguan nga arkitektura tradicionale e stilit osman të Mudurnu, ndërsa të tjerë shqetësoheshin se zhvillimi do të dëmtonte pyjet aty pranë.

Por pati një tërmet në tregun financiar botëror, çmimi i naftës ra dhe shumë blerës të mundshëm hoqën dorë nga pasuritë e paluajtshme. Kjo, së bashku me rritjen e inflacionit në Turqi, trazirat politike dhe një rënie ekonomike, i shtynë investitorët të aplikojnë për falimentim, duke i dhënë fund projektit në 2018.

Janë 587 banesa të përfunduara dhe rreth 30 milionë euro borxhe. Në vitin 2019, vëllezërve iu dha leja për të përfunduar ndërtimin e shtëpive me kontratë pasi u anulua urdhri i falimentimit, por pandemia e koronavirusit vendosi përsëri gjithçka në pritje.

I gjithë projekti u ble më pas nga një korporatë shumëkombëshe amerikane, e cila do të përpiqet të shpëtojë këtë qytet, por tani për tani ka ende rreshta kështjellash trekatëshe të braktisura. Meqenëse infrastruktura nuk u krye asnjëherë, shtëpitë aktualisht janë të pabanueshme.