Barcelona humbi mundësinë për t’u rikthyer në garën për titullin e Ligës

Skuadra e Xavit humbi mundësinë për t’u rikthyer në garën për titullin e Ligës në një natë ku humbi dy mesfushorë kryesorë.


Ky mund të ishte shansi i Barcelonës. Pasi Real Madridi humbi pikë në Valencia të shtunën, dhe Girona humbi ndaj Mallorca-s të dielën, skuadra e Xavi-t pati pak mundësi për t’u rikthyer në garën për titull të La Ligës, ndërsa udhëtuan për në Bilbao për t’u përballur me Athletic Club.

Por ata i lanë këto shpresa të rrëshqasin përsëri, pasi u detyruan të kënaqeshin me një barazim të dobët pa gola, ndërsa dëmtimet u grumbulluan përsëri.

Joao Cancelo iu afrua më së shumti largimit të ngërçit për Barcelonën që herët, pasi lobi i tij i guximshëm me rreze të gjatë u tërhoq nga linja nga Yeray Alvarez. Blaugranët duruan një pjesë të parë të mjerueshme, pasi Frenkie de Jong dhe Pedri u detyruan të largoheshin me lëndime para pushimit.

Barça nuk ishte shumë më mirë pas pjesës së parë, pasi ndërsa skuadra e Xavi gëzonte shumicën e posedimit të topit, ata kishin pak për të treguar për të. Edhe Lamine Yamal zakonisht elektrik dukej se i mungonin idetë në krahun e djathtë – një penallti gjysmë e pjekur që shërbeu si veprimi i tij i vetëm real, shkruan 90min.com, pëcjell Klankosova.tv.

Në fund të gjithë kësaj, Xavi mbeti duke shikuar një ekip që nuk mund të bashkonte kurrë asgjë. Barça mund të ishte rikthyer në garën për titull këtu; në vend të kësaj, ata ranë, gjë që ka qenë historia e sezonit të tyre deri më dje.