“Oppenheimer” rrëmben shumicën e çmimeve Bafta

“Oppenheimer” fitoi shtatë çmime, duke përfshirë filmin, regjisorin dhe aktorin më të mirë, në ceremoninë e 77-të të Çmimeve të Filmit të Akademisë Britanike të dielën.

Regjisori me origjinë britanike Christopher Nolan fitoi çmimin për regjisorin më të mirë BAFTA për “Oppenheimer” dhe interpretuesi irlandez Cillian Murphy fitoi çmimin për aktorin më të mirë për rolin e fizikantit J. Robert Oppenheimer.

Murphy tha se ishte mirënjohës për të luajtur një “karakter të tillë kolosal dhe kompleks”.

“Oppenheimer” kishte 13 nominime kryesuese në fushë, por humbi rekordin e nëntë trofeve, të vendosur në vitin 1971 nga “Butch Cassidy and the Sundance Kid”.

“Oppenheimer” mori gjithashtu trofe për montazh, kinematografi dhe partiturë muzikore, si dhe çmimin e aktorit më të mirë dytësor për Robert Downey Jr., i cili luajti kreun e Komisionit të Energjisë Atomike, Lewis Strauss.

“Oppenheimer” u përball me një konkurrencë të “ashpër” në atë që konsiderohet gjerësisht një vit i cilësisë së mirë për kinemanë dhe një sezon çmimesh i aktivizuar nga fundi i grevave të aktorëve dhe shkrimtarëve që mbyllën Hollyëood-in për muaj të tërë./Prive.al