Agimi sapo ka shpërthyer, muzika elektronike ”godet” shkretëtirën dhe qindra vajza e djem kërcejnë të lumtur dhe të pavetëdijshëm për fatin e tmerrshëm që i pret, vdekjen, për të paktën 260 prej tyre.

Kushdo që po bën një video tjetër në një natë feste, në festën rave për të festuar natyrën në festën hebraike të Sukkot, drejton objektivin drejt horizontit.

Parashutistët e udhëhequr nga milicia e Hamasit, të armatosur rëndë, qëndrojnë kërcënues në qiell.

Kalojnë disa minuta, në orën gjashtë e gjysmë shpërthen i gjithë ferri, fillimisht sirenat kundërajrore, pastaj shpërthimet e raketave. Dhjetra burra të armatosur mbërrijnë në festë, me motoçikleta dhe furgona të blinduar. Ka nga ata që pretendojnë se kanë parë të paktën 50 milicë.

Askush nuk ka kohë ta kuptojë, duket si një kujtim tragjik i Bataclanit.

Një breshëri krismash shpërthen gjithandej, shpërthen arratisja masive drejt makinave, por terroristët nuk i lënë asnjërit shpëtim dhe qëllojnë “kundër askujt”, pa mëshirë.

Është masakra e Nova Music Festival, Tribe of Nova, një ngjarje e muzikës elektronike të zhanrit trance.

Megaparty me tre skena dhe dhjetëra DJ, një hapësirë ​​kampingu, një për katering në mes të shkretëtirës së Negevit, ”një hedhje guri” nga kufiri me Rripin e shënjestruar nga Hamasi.

“Pashë të paktën 200 kufoma në vend”, thotë një izraelit, Yanivi, i cili i mbijetoi mrekullisht masakrës.

“Ishte një masakër, nuk kam parë asgjë të tillë në jetën time. Një pritë, ekipe terroristësh na prisnin para daljeve të emergjencës, të tjerët ”kositnin” ata që vraponin drejt parkingut dhe ata që fshiheshin në banja”, thotë ai.

”Pas tre orësh u largova derisa takova agjentët tanë, të cilët më çuan përsëri atje sepse kishin nevojë për një mjek. Të gjithë miqtë e mi u vranë dhe unë isha ai që duhej të dëshmoja vdekjen e tyre”, shton ai.

Një tjetër e mbijetuar, Esther, arriti të shkonte në makinën e saj e padëmtuar, por sapo ajo u largua në kaos, ajo u godit nga pas. Ajo u hodh në një makinë tjetër që drejtohej nga një djalë. Një çast dhe i riu duke vozitur rrëzohet, goditet për vdekje nga një plumb.

Konservatorët gjermanë drejt fitores së zgjedhjeve në dy shtete
Estera bëri si e vdekur pranë kufomës së shpëtimtarit të saj për orë të tëra derisa erdhën ushtarët.

Ortel, në vend të kësaj, u zvarrit në një korije portokalli “me plumba fishkëllimë mbi kokën time”, ndërsa një djalë vazhdoi të vraponte pa u ndalur, pasi “pemët ishin të pakta, na gjuanin një nga një, kishte të vdekur gjithandej”.

Nuk ka ende shifra zyrtare, në festën “kanë qenë të paktën 3 000 persona”, nuk dihet numri i të vdekurve, të plagosurve dhe të atyre që janë marrë peng.

Midis tyre është Noa, vajza e rrëmbyer dhe marrë me motoçikletë, ose Shani, vajza e re gjermane që u zhduk dhe më pas u tregua nga milicët e Hamasit në një kamionçinë sikur të ishte një trofe, pa ndjenja dhe gjysmë e zhveshur.

Një pasqyrë greke 2300 vjeçare prej bronzi gjendet në një shpellë në Izrael
Në mbrëmje, një zëdhënës i organizatës rabinike Zaka, përgjegjëse për gjetjen e kufomave në zonat që kanë qenë skena e sulmeve, raportoi se deri më tani janë gjetur 260 trupa, “por kërkimet nuk kanë përfunduar ende”. /ATSH-ANSA/