Pjesëmarrja totale për 48 ndeshjet e para të Kupës së Botës në Katar ishte më shumë se 2.45 milionë shikues, që është 96 për qind e kapacitetit të stadiumit, njoftoi FIFA.

Për krahasim, faza e parë e kompeticionit katër vjet më parë në Rusi u ndoq nga 2.17 milion spektatorë. Ndeshja më e ndjekur deri më tani në Botërorin e këtij viti ishte ndeshja mes Argjentinës dhe Meksikës, të cilën e ndoqën 88.966 shikues në stadiumin Lusail.

Më shumë se një milion vizitorë në Festivalin e Fansave

FIFA njoftoi gjithashtu se më shumë se një milion tifozë vizituan Festivalin e Fansave në Al Bidda Park. Tifozi i miliontë jubilar është egjiptiani Haytham Mokhtar, i cili ka marrë si çmim dy bileta për finalen e planifikuar për në 18 dhjetor.

“Ende nuk mund ta besoj se jam kaq i lumtur. Përveç Egjiptit, unë mbështes edhe Brazilin. Por këtë herë dua finalen e Argjentinës kundër Portugalisë në mënyrë që dy legjendat e mëdha, Messi dhe Cristiano Ronaldo, të luajnë kundër njëri-tjetrit. në finalen e Kupës së Botës”, ka thënë ai.