13:10 – Kurti e Murati morën pjesë në funeralin shtetëror të ish-kryeministri japonez

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka marrë pjesë në funeralin shtetëror në nderim të ish-kryeministrit të Japonisë, Shinzo Abe.

Kurti së bashku me ministrin e Financave, Hekuran Murati dhe ambasadorin e Kosovës në Japoni, Sabri Kiçmari kanë vendosur lule të freskëta në nderim të jetës së mikut të vendit tonë, ish-kryeministrit Shinzo Abe.

Në një takim të shkurtër, në emër të qeverisë dhe popullit të Kosovës, Kurti u ka shprehur ngushëllime kryeministrit të Japonisë, Fumio Kishida dhe bashkëshortes së ish-kryeministrit Abe, znj. Akie Abe.

Në funeralin shtetëror kanë marrë pjesë mijëra personalitete nga Japonia dhe gjithë globi, përfshirë përfaqësues të Lartmadhërisë së tij Perandorit Naruhito, anëtarë të Qeverisë dhe Parlamentit japonez, si dhe krerë shtetesh dhe përfaqësues të shumë vendeve të botës.

Abe, 67 vjeç, u qëllua për vdekje në një tubim elektoral në muajin korrik.

12:00 – Japonia organizon funeralin e diskutueshëm shtetëror për liderin e vrarë, Shinzo Abe

Japonia i jep lamtumirën ish-kryeministrit, Shinzo Abe, në një funeral të përpunuar shtetëror të martën, megjithë kundërshtimin e publikut ndaj kostos së ngjarjes, ndërsa vendi përballet me trashëgiminë e liderit të tyre të ndjerë.

Abe, kryeministri më jetëgjatë i Japonisë, u qëllua për vdekje gjatë një fjalimi të fushatës në Nara në korrik, duke mahnitur një komb ku dhuna me armë është jashtëzakonisht e rrallë.

Më shumë se 4,300 të ftuar pritet të marrin pjesë në shërbimin në Nippon Budokan Arena në Tokio, duke përfshirë personalitete të huaja si zëvendëspresidentja e Amerikës, Kamala Harris dhe kryeministri indian, Narendra Modi, shkruan CNN, transmeton Klankosova.tv.

Hiri i Abe u transportua në vend, ku qeveria nëpërmjet një video-homazhe duke nderuar jetën dhe karrierën e tij. Kryeministri Fumio Kishida më pas mbajti një fjalim përkujtimor, duke vlerësuar “guximin” dhe përkushtimin e Abe.

Figura të tjera qeveritare, përfshirë ish-kryeministrin Yoshihide Suga – i cili ishte dora e djathtë e Abe për shumë vite – dhanë gjithashtu vërejtje, përpara se të pranishmit të vendosnin ofertat e luleve dhe të përkuleshin me radhë.

Rite të tjera ceremoniale në program përfshijnë një roje nderi, përshëndetje me armë dhe shfaqje muzikore, përpara një pritjeje nga qeveria për vizitat e personaliteteve të huaja.

Policia ka rritur sigurinë, me transmetuesin publik NHK që raporton se rreth 20 mijë policë do të vendosen për të ruajtur paqen. Por gjithsesi shpërthyen sherri mes policisë dhe demonstruesve jashtë vendit të funeralit.

Ndarja mbi trashëgiminë

Të martën në mëngjes, turma njerëzish u rreshtuan jashtë vendeve të caktuara përkujtimore për të lënë lule dhe për t’i bërë nderimet e fundit Abe, i cili dominoi politikën japoneze për një brez.

Por ndërsa mbanin zi, më shumë se 1000 të tjerë dolën në rrugë në protesta kundër funeralit, duke ilustruar një ndarje të thellë publike mbi këtë rast, funeralin e parë shtetëror të Japonisë për një udhëheqës japonez që nga viti 1967.

Turmat brohorisnin parulla ndërsa marshonin pranë vendit të funeralit, me disa pankarta që valëvitnin që kërkonin ndalimin e procesit.

Protestat u tensionuan herë pas here, me disa konfrontime të zhurmshme dhe përleshje mes demonstruesve dhe policisë.

Që nga vrasja e Abe, vendi është përballur me inflacion në rritje dhe zbulime se gjysma e anëtarëve të partisë në pushtet të Japonisë kishin lidhje me Kishën e diskutueshme të Unifikimit, e cila është përballur me reagime ndaj praktikave të mbledhjes së fondeve – duke e shtyrë kishën të zotohet për reforma për të siguruar që donacionet “të mos jenë të tepruara”. ”

Disa kritikë kanë vënë në dukje politikat jopopullore të Abe si një arsye për pakënaqësi dhe kanë vënë në dyshim pse kaq shumë para nga taksapaguesit po shkojnë në funeralin shtetëror – i cili do të kushtojë rreth 12 milionë dollarë (1.66 miliardë jen) – në një kohë tensioni akut ekonomik.

Një sondazh i opinionit nga NHK më herët në shtator tregoi se 57% e të anketuarve e kundërshtojnë funeralin shtetëror, krahasuar me 32% që e mbështesin atë – dhe pjesa tjetër thanë se nuk e dinin ose refuzuan të përgjigjen.

Kryeministri Fumio Kishida është përpjekur të qetësojë publikun, duke thënë se një funeral shtetëror për Abe ishte “i përshtatshëm” duke pasur parasysh arritjet e tij si ish-lider. Ceremonia nuk ka për qëllim t’i detyrojë njerëzit të vajtojnë ose të bëhet një “çështje politike”, tha ai. në gusht.

10:31 – Abdixhiku: Mbi 320 mijë fëmijë pa mësim, Kurti zgjedh të largohet në Japoni – s’di të qeverisë

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka kritkuar kryeministrin, Albin Kurti, për vizitën në Japoni me rastin e ceremonisë së varrimit të ish-kryeministrit, Shinzo Abe.

Abdixhiku konsideron se Kurti ka zgjedh të largohet në Japoni në kohën kur mbi 320 mijë fëmijë tash e një muaj janë pa mësim, duke e konsideruar këtë si paaftësi dhe papërgjegjësi nga ana e tij, njofton Klankosova.tv.

“Mbi 320 mijë fëmijë tash e një muaj janë pa mësim – rrinë në shtëpi – por Kryeministri i Kosovës zgjedh të largohet për në Japoni. Paaftësi dhe papërgjegjësi! Ky njeri nuk di të qeverisë! Asnjëherë në Kosovë, në kohë paqeje, mësimi nuk është ndërprerë kaq gjatë. Asnjëherë më parë fëmijët kosovarë nuk kanë pësuar me kaq pandjeshmëri. Kjo më nuk është gjendje normale. Fëmijët, familjet, mësimdhënësit e vet shteti s’mund të dëmtohen me kaq lehtësi. Kujt i duhen fajësimet, ofendimet e egot individuale kur në fund mbesim në krizë?”

Abdixhiku, mes tjerash, thotë se Kosova ka nevojë për vëmendje e udhëheqje të matur politike.

“Kosova ka nevojë për vëmendje e udhëheqje të matur politike. Kosova ka nevojë për lidership që jep zgjidhje, menaxhon kriza e përgatitë vendin për betejat e madha përpara – në energjetike, inflacion, shëndetësi e ekonomi. Ikja nga këto ballafaqime është veç papërgjegjësi”, ka shkruar ai në Facebook.

08:51 – Ceremonia lamtumirëse e Abe, Kurti takon kryeparlamentarin e Japonisë

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, është duke qëndruar në vizitë zyrtare dyditore në Japoni me rastin e ceremonisë së varrimit të ish-kryeministrit japonez, Shinzo Abe.

Kurti ka takuar Kryeparlamentarin japonez, Hiroyuki Hosoda, teksa ishte shoqëruar nga ministri i financave, Hekuran Murati dhe ambasadori kosovar në Japoni, Sabri Kiçmari, njofton Klankosova.tv.

Kurti, mes tjerash, thotë se me Japoninë, Kosova ndanë pikëpamje të njëjta sa i përket rrethanave gjeopolitike në botë dhe vlerave demokratike e humane, për këtë arsye edhe duhet të rritet bashkëpunimi.

“Gjatë vizitës dyditore në Japoni me rastin e ceremonisë lamtumirëse dhe funeralit shtetëror për ish kryeministrin z. Shinzo Abe, zhvillova takim me Kryetarin e Kuvendit të Japonisë, z. Hiroyuki Hosoda, i cili na priti në rezidencën e tij zyrtare. I shoqëruar nga Ministri i Financave, z. Hekuran Murati, dhe ambasadori ynë, z. Sabri Kiçmari, prezantuam të arriturat e Kosovës, e falënderuam për mbështetjen e vazhdueshme të Japonisë dhe shprehëm interesimin për investime japoneze në Kosovë”.

“Me Japoninë ndajmë pikëpamje të njëjta sa i përket rrethanave gjeopolitike në botë dhe vlerave demokratike e humane andaj duhet ta shtojmë bashkëpunimin. Paraprakisht, vizitova ambasadën e Republikës së Kosovës në Tokio ku na u bashkangjit për takim edhe ambasadori i Republikës së Shqipërisë, z. Gjergj Teneqexhiu”, ka shkruar Kurti në Facebook.

08:00 – Mes protestash do të varroset Shinzo Abe, kryeministri Kurti pjesë e funeralit

Ish-kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe, do të varroset sot me ceremoni të lartë shtetërore.

Por, mijëra protestues janë mbledhur në Japoni të cilët konsiderojnë se që nga vdekja e Abe janë përdorur burime të çmuara shtetërore, të cilat do të mund të drejtoheshin kah nevojat më urgjente, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Abe, 67 vjeç, u qëllua për vdekje në një tubim elektoral në muajin korrik.

Rreth 20 mijë oficerë policie thuhet se janë vendosur teksa protestat po vazhdojnë, po ashtu policia pranoi të metat në mbrojtjen e ofruar për Abe në korrik.

Në ceremoninë e varrimit nga Kosova do të marrin pjesë kryeministri i vendit, Albin Kurti dhe ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati.

Kurti gjatë qëndrimit në Japoni do të zhvillojë edhe takime tjera zyrtare.