Mourinho e kërkon fitoren e parë kundër Interit

Jose Mourinho ishte heroi i sezonit të fitimit të tripletës të Interit një dekadë më parë, por tani ai shpreson të arrijë fitoren e tij të parë në karrierë kundër Nerazzurrëve me Romën.

Trajneri portugez kaloi dy vjet në krye të klubit milanez nga 2008 deri në 2010, duke e udhëhequr ekipin drejt dy Scudetti, një Coppa Italia, një Supercoppa Italiana dhe një titull të Champions League.

Puna e tij bëri që Interi të bëhej skuadra e parë italiane që fitoi ndonjëherë tripletën në sezonin 2009-10, duke e shkruar atë përgjithmonë në librat e historisë së klubit.

Mourinho është përballur me Interin vetëm tre herë në karrierën e tij, të gjitha këto erdhën sezonin e kaluar me Romën.

Këto tre ndeshje nuk ishin veçanërisht pozitive për trajnerin portugez, i cili pësoi humbje në të tria takimet – 3-0 dhe 3-1 në kampionat dhe 2-0 në Kupën e Italisë.

Giallorossi e kanë filluar sezonin mjaft mirë nën Mourinhon dhe tani ai shpreson të shijojë më në fund fitoren kundër ish-klubit të tij këtë fundjavë.