Kush nxit luftë në Egje!?

Savash VELİU

Edhe në Turqi edhe në Greqi viti 2023 është Vitë i Zgjedhjeve të lira andaj Fuqitë e Mëdha humbasin durimin derisa ky vit kalon ata duan një konflikt të re në Egje.

Mendimi im është se nuk duhet pritur konflikt apo luftë Turko-Grek sepse zënkat janë punë rejtingu politik kurse prej fërkimeve gjithsesi do të përfitonte i treti në hije i cili nuk qëndron rehat pa përplasur dy shtetet e egjeut, e kush pos Amerikës.

E do Amerika edhe një zjarr në ujerat e ngrohta me kushtë ta blindonte ngushticën e Bosforit, një potez paralizues për Turqinë, Rusinë dhe Kinën, ky i fundit ka një Liman në Egje, kjo u pengon amerikanëve.

Po të ndodh përplasja do ishte disa ditëshe sepse nuk kishte venduar vitin 2023 në bast Turqia pêr qejfin Amerikan!

Pra, na mendojmë se Amerika ka një plan por harrojm se edhe Turqia ka plan të vetin e cila gjatë historisë së saj ka ngritur 16 Dovlete me Perandori të Fuqishme. Andaj Greqia është nxiturr nga Franca dhe SHBA të provokon Turqinë sepse ajo ka arritur suksesse të mëdha politike në situatata të ndërlikuara me luftën e Ukrainës, i dyti shkak është ikja e aksit turistik drejt plazheve turke, akt që çmend evropianët të qëndrojnë të nemitur para Turqisë si aktore në pikatjetë mëstrategjike brenda skenës ndërkombëtare.

Ministri türk Çavuşoğlu e paralajmëron Greqinë: Nëse futeni në aventurë për llogari të të tjerëve, do t’i vuani pasojat..!

Kurse Mediat të afërta me pushtetin amerikan thonë: “Turqia dhe Greqia po shkojnë drejt një lufte të pashmangshme, kjo do të ndodhë shumë shpejt”, kjo është narativa nxitëse amerikane si me rastin e Ukrainës!

Edhepse kaherë nxehen “gjakrat” në Egje nga nxitjet amerikane, Mitsotakis djathtist proamerikan një palaço me gjasa të humb zgjedhjet e ardhshme nga majtisti Tcipras (ky i fundit do lobohet nga Turqia dhe Rusia), i përgjigjet Erdoganit: Ti e di shumë mirë forcën e ushtrisë greke…!

E gjithë bota thotë se një Forcë greke nuk ekzistonë sepse Turqia është Forca e Dytë e NATOs, Forcë nga e cila u frikësonin edhe Sovjetët të zbresin në jug.

Derisa Kina thotë: Turqia si një Forcë zhvatëse e Egjeut e nëse llogarisimë edhe dy Anijet Marshall si TCG-ANADOLU dhe TCG-TRAKYA në fazën përfundimtare që të lundrojnë detrave puna e Greqisë është Rropatje në Ajër..!

Kurse Italija thotë: Frika greke vjen nga rritja e influencës gjeopolitike të Turqisë në rajonin e gjërë mesdhetar!

Pra, të gjitha këta prononcime tregojn botërisht fuqizimin serioz të Turqisë në arrenën ndërkombëtare. Greqia e sheh se Turqia arriti të bëhet fuqi zhvatëse në Mesdhe.

Pra, nëse do ekzistonte një luftê greko-turke atëherë do paraqitet një ‘’Çarje’’ tek antarët e Aleancës VeriAtlantike shkaku të deklaratave Amerikano-Franceze se nëse ndodh një konflikt i mundshëm ata do qëndrojn në anën greke, atëherë realisht tensionet Turqi-Greqi mund të shkaktojnë ‘përçarje’ në NATO, është paralajmërim i ekspertëve amerikanë.

Ky akt do shembte Aleancen NATO, dhe padyshim këtë e do edhe Rusia!

Derisa në anën tjetër thellohet kriza energjetike dhe ushqimore në Evropë me tendenc drejt kolapsit ekonomike këtë situatë tensionuse për të parandaluar nxitjet konfliktuoze në Ballkan të nxitura nga Amerika dhe Rusia e shfrytzon me blic takimet Turqia të shtoj marrëdhëniet të ngushta me Ballkanasit.

Pyesim pse erdhi Erdogan për vizitë në Kroaci, Serbi dhe Bosnje? Çfarë qëllimi kishte vizita e Presidentit Erdoğan? Çfarë mesazhi i dha botës për Ballkanin? Mesazhi për Perëndimin ishte se Turqia nuk do lejoj në Ballkan të ndodhe skenari i Ukrainës… sepse Turqia e sotme nuk është ajo e viteve ’90-ta!

Ja çfarë thotë historiani amerikanë Prof. Ryan Gingeras për Turqinë:

Shteti Turk ka hequr dorë nga pretendimi i “vdekur”, po i vë në jetë planet e tij dhe asnjë fuqi nuk mund ta pengojë me ate. Të gjitha qelizat e Shtetit Turk në Tokë janë zgjuar..!

Pra, ato qelizat perfshijnë Tre ish Kontinentet Osmane, dhe vetëm një urdhër pritet!

Sa i perket Dy Anijeve Marshall TCG-ANADOLU dhe TCG-TRAKYA, pritet të nisë së shpejti ndërtimi i Aeroplanbartëses së Parë Turke të cilat nuk do jenë të projektuara për lundrime Detare por për lundrime tej Oqeanike një tregues se Vizioni i Turqisë nuk kufizohet me detrat por me OQEANET, synim që të sundoj Kontinentet e largëta tej oqeanike!

Katari thotë: Turqia është shumë i guximshëm. Fillimisht u përballën me Israelin, pastaj u përballën me Amerikën. Ne jemi me Turqinë. Nga ana ekonomike dhe ushtarake, çfarë të duan, ne jemi gati ta bëjmë…dhe e bënë me dërgimin e Flotës Ushtarake drejt Turqisë!

Evropa dhe Rusia u përçan nga Amerikanet sepse kanë rrënë nga fuqia ekonomike dhe ushtarake por pas është ligështuar edhe Amerika kurse në Ukrainë Turqia ua ballanson forcat e tri palëve në favor të Vet dhe kjo prangos rajonin mes tri kontinenteve osmane si fushveprim i Turqisë që të depërtoj thellë me Turqit e Kaukazisë edhe në Iran ku 50% e populatës së tij janë Turk Azeri, kjo është sinjal se Irani mund të pushoj së ekzistuari si shtet sepse Sasanidët Jevrej iranas janë me Turqinë e ata udhëheqin Iranin sot, kurse Irani është kundër Azerbejxhanit derisa Israeli ndihmon Azerbejxhanin kundër Amerikës, Rusis dhe Iranit me krahun e Turqisë. Analisti turk Mësëroglu në fjalimin e tij në vitin 1992, tha se SHBA do të fillojë të shembet në vitin 2024 dhe hebrenjtë do të përplasen me SHBA-në dhe do ta zhvendosin kryeqytetin e saj në Kinë, dhe ne po e përjetojmë këtë tani… apo!

Dhe gjëja më e frikshme nuk është ajo që dijmë por fshehtësitë që fshehen pas saj, këte e thonë strategët ushtarak ndërkombëtar se, gjithçka që ka ekspozuar deri më tani publikishtë Turqia janë vetêm 10% e Armëve kurse 90% e Armëve Turke janë fantome që nuk e kemi idenë se çka përbëjnë ato!??

Edhe ekspertet ushtarak turk thonë se gjitha kapacitetet të industrisë ushtarake me 90% janë të koncetruara në Sistemet të Luftës Elektronike të cilat kanë arritur përsosmëri absolute të kontrollojnë Tokën, Detin, Qiellin dhe Gjithësinë me një momentum ato mund të Çkyçin komplet rrjetet elektrike në Planetin Tokë e të kthehet Bota në Kohën e Gurit derisa vet me lehtësi ti godas gjitha qendrat e Fuqive Botërore të verbëruara e të shurdhuara sikur të ishte një Loj ‘Canter Strike’..!

Modeli i ri i industrisë së luftës Turke po merr formë të Re sepse Turqia është shumë përpara në fushën e dronëve pa pilot, armëve, mjeteve detare pa pilot, reaktivëve pa pilot, armëve të inteligjencës artificiale dhe dronëve. Turqia është e vetmja ushtri që e përshtati atë me ushtrinë e saj fizike, duke filluar nga Lufta ajrore ndaj sistemeve të luftës elektronike ajrore. Turqia është ushtria e parë që përfshihet në luftë elektronike ajrore me dronë, inteligjenca artificiale që shumë njerëz nuk e kuptojnë plotësisht, e përshtati teknologjinë e saj me raketat e saj. Dmth, Turqia formoj një Ushtri Inteligjente Robote të avancuara për një Luftë ndryshe nga sistemet e vjetruara të Luftërave Botëore. E ardhmja është në anën e Turqisë.

Dhe shpresojme se një ditë Reisi do ta shpall Ditën e Xhuma ditë Jo Pune siç shpalli Aja Sofinë për xhami… inshaallah!