Të mërkurën kishte paralajmërime për stuhi në shumë pjesë të Francës, në një ndërprerje të menjëhershme të valës së të nxehtit që vendi po përjeton prej javësh.

Stuhi të dhunshme dhe përmbytje u parashikuan në pjesën më të madhe të Francës jugore, ku një alarm “portokalli” – niveli i dytë më i lartë – u lëshua në pesë departamente të Mesdheut.

Parisi u godit nga stuhi të forta të martën në mbrëmje, duke hedhur një pjesë të madhe të reshjeve mesatare mujore të kryeqytetit francez në një orë e gjysmë.

Deri në orën 19:00, më shumë se 40 milimetra shi kishin rënë në hapësirën prej 90 minutash, sipas shërbimit kombëtar meteorologjik francez Meteo-France. Kjo ishte pothuajse “70 për qind e asaj që normalisht bie në një muaj krejt”, tha një zëdhënës për AFP.

Trafiku brenda dhe rreth kryeqytetit u ndërpre për momentin pasi ra shiu.

Disa stacione të metrosë në Paris mbyllën hyrjet e tyre për shkak të motit të keq, jo më pak ujërat e shiut që erdhën duke zbritur disa nga shkallët që çojnë në platforma.

Sipas faqes Meteo Express, maja e Kullës Eifel përjetoi erëra me shpejtësi mbi 100 kilometra në orë.

Pavarësisht forcës së stuhive që goditën rajonin e Parisit, pati relativisht pak ndërprerje dhe deri në fund të mbrëmjes, transporti publik ishte kthyer kryesisht në normalitet.

Një zëdhënës i brigadës së zjarrfikësve të Parisit tha në orën 21:00 se “asnjë ndërhyrje e rëndësishme” nuk ishte bërë në kryeqytet, përveç “disa bodrumeve të përmbytura”.

Deri të mërkurën, disa nga imazhet e postuara në mediat sociale nga pjesë të tjera të Francës nuk ishin më pak mbresëlënëse. Në jugperëndim, stuhitë e dhunshme breshëri nxitën thirrje për njerëzit që të kujdesen.

Një stuhi e dhunshme goditi gjithashtu Marsejën dhe rajonin përreth gjatë natës, me erëra në vende të regjistruara me shpejtësi pothuajse 150 kilometra në orë. Sasia më e madhe e reshjeve u regjistrua në Puéchabon pranë Montpellier, me 97 milimetra që ranë brenda një ore.

Shiu dhe stuhi u parashikuan gjithashtu në një zonë të Francës veriore të mërkurën, nga Pays de la Loire në veriperëndim deri në kufirin belg.

Reshje me bubullima dhe stuhi breshëri u parashikuan gjithashtu nga lugina e Rhone në verilindje, me reshje shiu potencialisht të zgjatura që pritet të bien nga rajoni jugperëndimor i Aquitaine në Francën qendrore.