Banorët në qytetin Australian të Mildura mbetën të hutuar të mërkurën pasi qielli u mbulua nga një shkëlqim i çuditshëm rozë.

Fotot e postuara në rrjete sociale tregojnë se si qielli i zbehtë dhe me re u ndriçua nga një rreth në ngjyrë rozë të ndezur.

Gjithashtu dukej se kishte një kon drite të drejtuar nga toka, me njerëzit që sugjeronin se drita rozë kishte një burim me bazë tokësore.

Fenomeni shkaktoi habit e vëzhguesit duke përfshirë referenca për alienët ose serialin e njohur të dramës panormale “Stranger Thinhs.”

Një vëzhgues e quajti dritën “të frikshme, por të shkëlqyer”.

Megjithatë, nuk kaloi shumë dhe banorët patën një përgjigje: Shkëlqimi rozë vinte nga një fermë kanabisi aty pranë.

Peter Crock, CEO i kompanisë së kanabisit medicinal Cann Group, tha për gazetën lokale ABC Mildura-Sëan Hill se shkëlqimi rozë u shkaktua nga dritat e rritjes në fermë, të cilat funksionojnë në një cikël 12-orësh nga ora 7 e mëngjesit deri në 7 pasdite.

“Normalisht, blindat mbyllen në të njëjtën kohë me perëndimin e diellit, por mbrëmë ne i kishim dritat ndezur dhe grilat nuk ishin mbyllur ende, kështu që kishte një periudhë ku krijoi një shkëlqim,” tha ai./Abcnews.al/