Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky është deklaruar për shpërthimin në qendrën tregtare në Kremenchuk.

Udhëheqësi i kohës së luftës i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar të ndalojë siç e quajti ai “terrorin rus”, duke thënë se sulmet me raketa në Kremenchuk të Ukrainës e bënë vendin e Vladimir Putinit “organizatën më të madhe terroriste në botë”.

Deri më tani, 18 persona raportohet se janë vrarë dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur, por Zelensky paralajmëroi se mund të ketë më shumë. “Ne po përcaktojmë ende numrin e njerëzve nën rrënoja,” tha ai.

Duke iu kthyer takimit të liderëve të G7 që po zhvillohet, ai tha se ishte “një rezultat i rëndësishëm dakord”, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.