Luftime të ashpra po zhvillohen në lindje të Ukrainës, pasi beteja është zhvendosur atje.

Në imazhe e fundit të publikuara, trupat ukrainase shihen duke vendosur mina antitank përgjatë një rruge përmes një pylli në rajonin e Donetsk.

Betejat për Luhansk dhe Donetsk, të njohura kolektivisht si Donbas, janë fokusi kryesor i forcave ruse për momentin.