Fluturimi direkt i presidentit amerikan Joe Biden nga Arabia Saudite në Izrael si pjesë e turneut të tij në dy vendet dhe Bregun Perëndimor në periudhën kohore 13-16 korrik, konsiderohet historik.

Fluturimi i Biden do të mbetet në histori si fluturimi parë i drejtpërdrejtë midis Izraelit dhe Jeddah në Arabinë Saudite , do të jetë fluturimi i parë i një presidenti të SHBA-së në një vend që nuk njeh Izraelin si shtet të pavarur.

Pavarësisht akuzave për rolin e Bidenit në vrasjen e gazetarit saudit Jamal Kaosgi, presidenti amerikan pritet të zhvillojë një takim me Princin e Kurorës Mohammed bin Salman në Arabinë Saudite.

Kjo do të jetë vizita e parë e Bidenit si president i SHBA-së në Lindjen e Mesme.

Përveç takimit me anëtarët e udhëheqjes izraelite, palestineze dhe saudite, Joe Biden do të marrë pjesë edhe në Samitin e Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit, një forum diplomatik ku marrin pjesë shumë vende arabe në rajon, në Arabinë Saudite.

Biden pritet të kërkojë nga princi rritje të prodhimit të naftës

Pritshmëritë e vizitës janë të larta. Presidenti amerikan do të kërkojë të rrisë prodhimin e naftës nga Arabia Saudite në mënyrë që të ndalojë rritjen e çmimit të karburantit dhe rritjen e inflacionit, ndërkohë që zgjedhjet afatmesme të nëntorit kërcënojnë Partinë Demokratike.

Sipas Shtëpisë së Bardhë, “ siguria energjetike” do të jetë fokusi i vizitës së presidentit amerikan në Arabinë Saudite, por burime amerikane kanë treguar se i gjithë turneu i presidentit amerikan do të përfshijë synime më të gjëra diplomatike.

Në Arabinë Saudite, Joe Biden do të marrë pjesë në samitin e Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit me liderët e Arabe.
Liderët e Egjiptit, Jordanisë dhe Irakut janë ftuar gjithashtu të marrin pjesë, sipas zyrtarit amerikan.

Një nga prioritetet e presidentit amerikan do të jetë ruajtja e armëpushimit në Jemen, kontrolli i ambicieve bërthamore të Teheranit, ” përparimi në të drejtat e njeriut dhe sigurimi i energjisë globale dhe siguria ushqimore ” .

Programi përfshin gjithashtu një samit virtual me drejtuesit e tjerë të ekipeve I2-U2, Izraeli, India, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Shtetet e Bashkuara.

Ky samit do të japë mundësinë për “Bisedimet mbi krizën që kërcënon sigurinë ushqimore dhe fusha të tjera të bashkëpunimit rajonal për të cilat Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Izraeli janë qendrat kryesore të inovacionit,” tha zyrtari amerikan.