Bullgaria do të dëbojë 70 staf diplomatik rus, njoftoi të martën kryeministri i vendit të BE-së, numri më i madh i një vendi nga vendi ballkanik.

“Bullgaria do të dëbojë 70 diplomatë rusë. Shërbimet tona i identifikuan ata si njerëz që punonin kundër interesave tona”, tha para gazetarëve kryeministri Kiril Petkov.

“Të gjithë ata që punojnë kundër interesave të Bullgarisë do të thirren të kthehen në vendin e tyre. Ne presim që një aeroplan plot 70 vende të fluturojë përsëri në Moskë”, shtoi Petkov.

Ata që identifikohen si një “kërcënim për sigurinë kombëtare” duhet të largohen deri më 3 korrik, tha ministria e jashtme, raporton themoscowtimes.

Shumë vende evropiane kanë dëbuar diplomatët rusë pas pushtimit të Ukrainës nga Moska më 24 shkurt, me Rusinë duke iu përgjigjur njëlloj.

Ministria e jashtme e Bullgarisë tha se kishte thirrur të martën ambasadoren ruse, Eleonora Mitrofanova për ta informuar atë për vendimin e Sofjes.

Bullgaria pret që Rusia të mbyllë përkohësisht konsullatën e saj të përgjithshme në Ruse në Bullgarinë veriore, ndërsa Bullgaria do të mbyllë përkohësisht konsullatën e saj në qytetin rus të Yekaterinburg, tha ajo.

Bullgaria dëboi tashmë 10 diplomatë rusë në mars për shkak të luftës në Ukrainë.

Anëtari i BE-së dhe NATO-s – dikur aleat i vendosur i Bashkimit Sovjetik nën komunizëm – ka ende lidhje të ngushta kulturore, historike dhe ekonomike me Rusinë.

Ndryshe, një seri skandalesh spiunazhi që nga viti 2019 ka përkeqësuar marrëdhëniet midis dy vendeve dhe ka bërë që rreth 20 diplomatë dhe një asistent teknik të dëbohen.