Imazhet satelitore të marra nga një firmë amerikane e një autokolone të madhe ushtarake ruse pranë kryeqytetit të Ukrainës, Kiev, tregojnë se ajo është shpërndarë në masë të madhe, shkruan BBC, transmeton Bota sot.


Kolona u pa për herë të fundit pranë aeroportit Antonov, në veri-perëndim të Kievit dhe lëvizja e saj mund të sinjalizojë një shtytje drejt qytetit.

Firma që bëri fotot, Maxar Technologies, tha se pjesë të kolonës ishin në pozicione në qytetet përreth.

Pjesët e tjera janë më në veri, me artileri tani në pozicionet e qitjes.

Forcat ruse u zhvendosën tre milje (5 km) më afër qytetit në 24 orët e fundit, tha të enjten një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane.

Kjo do të thoshte se trupat ruse që përparonin nga veriperëndimi tani ishin vetëm nëntë milje nga qendra e qytetit, u tha gazetarëve zyrtari – i cili foli në kushte anonimiteti.

Forcat ruse po përpiqeshin gjithashtu të mbylleshin në qytetin nga verilindja dhe tani ishin rreth 40 km larg, shtoi zyrtari.

Zyrtari tha gjithashtu se qyteti verior i Chernihiv tani ishte i izoluar.

Kolona u pa më parë e bllokuar jo shumë larg kryeqytetit, ku zyrtarët amerikanë thanë se ishte shënjestruar nga trupat ukrainase me raketa antitank. Nuk është e qartë se sa nga automjetet që shihen aktualisht në lëvizje mund të kenë qenë pjesë fillestare e atij grupi të parë.

Media shtetërore ruse raportoi se qyteti ukrainas i Volnovakha ishte pushtuar nga forcat separatiste të mbështetura nga Rusia.

Nuk ka asnjë konfirmim të pavarur për kapjen e qytetit, i cili është një portë veriore për në portin e rrethuar të Mariupolit.

Ndërkohë, shërbimet e urgjencës në qytetin lindor të Dnipros thanë se bombardimet ruse kishin goditur zonat civile, duke vrarë të paktën një person.

Pse autokolona e Rusisë prej 64 km ka ndaluar së lëvizuri?

Beteja të ashpra janë ndezur ditët e fundit në Irpin dhe Bucha, qytete satelitore vetëm disa kilometra në veri-perëndim të Kievit. Mijëra civilë janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre.

Të enjten, pamjet u shfaqën me sa duket duke treguar një kolonë ushtarake ruse duke u goditur nga forcat ukrainase pranë qytetit të Brovary, pak jashtë kryeqytetit.

Kryebashkiaku i Kievit, Vitali Klitschko thotë se gjysma e popullsisë së qytetit prej rreth tre milionësh tashmë ka ikur, duke shtuar se Kievi është shndërruar në një kështjellë.

“Çdo rrugë, çdo ndërtesë, çdo postblloqe është fortifikuar”, tha kryebashkiaku.

Dhjetëra mijëra civilë kanë formuar njësi të Mbrojtjes Territoriale për të ndihmuar forcat e armatosura ukrainase të mbrojnë kryeqytetin.