Policia franceze ka arrestuar një aktivist që hyri në një vilë që i përkiste vajzës së Presidentit Putin në Biarritz dhe e deklaroi atë si një strehë për refugjatët ukrainas.


Pierre Haffner, një ish-biznesmen që jetoi në Rusi për 25 vjet, mund të përballet me ndjekje penale pasi udhëhoqi një grup protestuesish pro-ukrainas në Alta Mira, pronë në bregdetin e resortit të Atlantikut që përdoret nga Katerina Tikhonova, 35 vjeç, vajza e liderit rus.

Grupi ndërroi bravat dhe postoi në rrjetet sociale një video turne në brendësi të vilës, e cila u ble për 4.5 milionë euro në vitin 2012 nga Kirill Shamalov , ish-bashkëshorti i Tikhonova.

“Kjo shtëpi është blerë me paratë e vjedhura nga Putini dhe mafia ruse,” tha Haffner.

“Ne ia kushtojmë këtë veprim Ukrainës. Regjimi oligarkik i Vladimir Putinit dhe bashkëpunëtorëve të tij kanë vjedhur qindra miliarda euro nga Rusia dhe Ukraina gjatë 20 viteve të fundit”, tha Haffner.

“Në vend të një tërheqjeje luksoze për oligarkët Putin-Shamalov, ne vendosëm të organizojmë një vend këtu për rehabilitim dhe jetë për viktimat e regjimit të Putinit, veçanërisht refugjatët nga Ukraina dhe Rusia që janë detyruar të largohen nga burgjet e luftës, represionit dhe torturës. Koha kur diktatorët dhe oligarkët mund të grabisnin vendet e tyre dhe të jetonin të shkujdesur nëpër vila në Evropë ka kaluar.”

Policia arrestoi Haffnerin sot me dyshimin për thyerje dhe hyrje pasi lajmi për aktin e grupit të tij u qarkullua në mediat sociale ukrainase dhe ruse.

Ashtu si motra e saj e madhe Maria, Katerina nuk përdor mbiemrin e familjes. Ato janë vajzat e Lyudmila Ocheretny , 64 vjeçe, gruaja e parë e Putinit, një ish- studiuese e kabinës së Aeroflot . Ocheretny, i cili është i martuar me Artur Ocheretny, zotëron një vilë në Anglet, një vendpushim ngjitur me Biarritz.

Kur filloi pushtimi rus, vila Ocheretny ishte e veshur me slogane të turpshme kundër Putinit në ngjyrat e verdha dhe blu të Ukrainës. Aktivistët lokalë raportuan se në të kaluarën personeli rus i sigurisë kishte goditur këdo që tregonte interes për vilat në pronësi ruse, por tani nuk kishte asnjë shenjë të pronarëve të tyre. Putini ende zotëron një vilë në Biarritz, të cilën e bleu në vitin 1996 kur ishte nëpunës civil në Shën Petersburg, tha shërbimi francez i sigurisë për radion Europe 1. Ai e vendosi shtëpinë, në Rue de la Frégate, me emrin e njërës prej vajzave të tij, pasi e bleu për 400,000 dollarë, kur fitonte një pagë prej më pak se 1,000 dollarë në muaj. Europe 1 tha se MI5 u kishte thënë francezëve se ai tashmë mendohej se po devijonte paratë dhe po lëvizte fondet jashtë vendit.

Hetimet nga aktivistët kundër korrupsionit gjetën emaile në vitin 2020 që tregonin se Shamalov kishte blerë rezidencën Alta Mira nga Gennady Timchenko , një mik i vjetër i Putinit dhe një multimiliarder me interesa në energji, transport dhe infrastrukturë. Emailet tregonin Shamalovin dhe vajzën e Putinit duke derdhur para në dekorime. Ajo kritikoi një stilist që ofroi 19,000 € mobilje për tarracë dhe kopsht. “Nuk është bërë kështu. Thojini asaj të dërgojë fotografi ose të paktën lidhje në një faqe ku mund të shihni fotografi, “shkroi Tikhonova.

Çifti u nda në vitin 2018 dhe Tikhonova mbajti shtëpinë. Aktivistët gjetën atje dje një kopje të pasaportës së Shamalovit dhe një autorizim. Biznesmeni, i cili u bë miliarder pak pasi u martua me Tikhonova, është djali i Nikolai Shamalov, një mik i vjetër i presidentit. Ai është aksioner në Bank Rossiya , shtëpia e preferuar e financave të elitës ruse.