Parlamenti i ri Gjerman e ka zgjedhur për kancelar, Olaf Scholz.

Ai fitoi zgjedhjet e përgjithshme në Gjermani dhe tani njeriu që ka qenë zëvendës për tre vjet i kancelares Angela Merkel ka marrë detyrën e saj.

Olaf Scholz dikur quhej në mënyrë të pakënaqur “Scholzomat” (Scholzomaton) – por ai ia doli të lërë prapa imazhin e tij të vjetër robotik, teknokratik dhe siguroi një marrëveshje për të qeverisur me të Gjelbrit dhe Demokratët e Lirë miqësorë ndaj biznesit.

Ish-kryebashkiaku 63-vjeçar i Hamburgut u premtoi votuesve vazhdimësi pas 16 vitesh nën drejtimin e zonjës konservatore Merkel, edhe pse ai ishte kandidat për rivalin e Partisë Social Demokrate (SPD).

Mënyrën se si e menaxhoi krizën e pandemisë, i dhanë atij shumë vlerësime të larta nga të gjithë.

Si ministër i financave, Olaf Scholz mbikëqyri paketën e urgjencës së financimit prej 750 miliardë eurosh të mbledhur nga qeveria federale për të ndihmuar bizneset dhe punëtorët gjermanë të mbijetojnë nga pandemia.

“Kjo është bazuka që nevojitet për të përfunduar punën”, tha Scholz.

Ai drejtoi mbledhjet e kabinetit kur kancelarja Merkel shkoi në izolim si masë paraprake.

Me gjithë krizën Covid, Scholz kishte një platformë për të menaxhuar një sasi kolosale të mirëqenies shtetërore dhe për të luftuar për kohezionin social, besnik ndaj rrënjëve të tij të majta.

Përpara se kandidatura e tij në SPD të shpallej për rolin e kancelarit, ai tha si zakonisht, kur u pyet nëse do të kandidonte, “ne duhet të punojmë, jo të kënaqemi me kotësitë”, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Megjithëse, brenda radhëve të SPD-së, Olaf Scholz shihet si një konservator. Partia bashkë-drejtohet nga Saskia Esken dhe Norbert Walter-Borgans, të cilët janë më në të majtë.

Scholz, i cili është i martuar me kolegen e saj politikane të SPD-së, Britta Ernst, u rrit në Hamburg dhe hyri në politikë si udhëheqës i Rinisë Socialiste, pasi kishte studiuar ligjin e punës.

Ai ishte kryebashkiak i Hamburgut nga viti 2011 deri në vitin 2018, kohë gjatë së cilës politika e tij u bë më pak radikale.

Ai u zgjodh për herë të parë në parlamentin federal (Bundestag) në 1998.

SPD ishte partneri i vogël i koalicionit të Kristian Demokratëve (CDU) të zonjës Merkel për pjesën më të madhe të tetë viteve të fundit dhe shumë anëtarë të SPD u ankuan se politikat e miratuara nga koalicioni i tyre i madh ose “GroKo” ishin shumë konservatore.

Përformancat e tij në debat u vlerësuan gjerësisht si të sigurta, edhe nëse u duk si i parashikueshëm, dhe ai u ndihmua nga një fushatë e dobët nga z. Laschet.