Fshati i ndarë në dysh nga ndryshimet klimatike (VIDEO)

400 milionë njerëz në mbarë botën mbështeten në akullnajat malore për ujin që pinë, si dhe për bujqësi.


Por me rritjen e temperaturave dhe më pak reshje bore, akullnajat në të gjithë Himalajet po zvogëlohen dhe disa tashmë janë tharë, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Në fshatin Kumik, në rajonin verior Ladakh të Indisë, ka një krizë të rëndë uji, me disa banorë të detyruar të braktisin shtëpitë e tyre dhe të shpërngulen diku tjetër.

https://www.bbc.com/news/av/science-environment-59240676