Australia konfirmoi të dielën se dy persona që mbërritën nga Afrika Jugore gjatë fundjavës kishin rezultuar pozitiv për variantin e koronavirusit Omicron, duke shtuar një numër në rritje të vendeve që luftojnë llojin shumë infektiv.


Zyrtarët shëndetësorë në Uellsin e Ri Jugor, shteti më i populluar, thanë se të dy pasagjerët kishin mbërritur në kryeqytetin e shtetit, Sydney, të shtunën në mbrëmje dhe rezultuan pozitiv për COVID-19 vonë atë natë, përpara se sekuenca e gjenomit të konfirmonte variantin Omicron të dielën, transmeton arbresh.info

Australia i bashkohet Britanisë, Gjermanisë dhe Italisë në zbulimin e rasteve të Omicron gjatë fundjavës, pasi shumë vende vendosën kufizime në udhëtimet nga Afrika Jugore.

Të dy njerëzit ishin asimptomatikë, të vaksinuar plotësisht dhe në karantinë, tha NSW Health. 12 pasagjerë të tjerë nga Afrika Jugore ishin gjithashtu në 14 ditë karantinë hoteli, ndërsa rreth 260 pasagjerë të tjerë dhe ekuipazhi ajror janë dërguar në izolim.

“Kontaktet e ngushta do të kontaktohen rregullisht dhe do të ndërmerren kontrolle të pajtueshmërisë,” tha departamenti i shëndetësisë në një deklaratë.

Australia vendosi kufizime të reja të shtunën për njerëzit që kanë qenë në nëntë vende të Afrikës Jugore, pasi varianti shumë infektiv ngre shqetësime për një valë tjetër të pandemisë.

Vendet janë Afrika e Jugut, Namibia, Zimbabve, Botsvana, Lesoto, Eswatini, Seychelles, Malavi dhe Mozambiku.

Australia në fillim të këtij muaji lehtësoi kufizimet e saj kufitare ndërkombëtare për herë të parë gjatë pandemisë, duke lejuar banorët e vaksinuar plotësisht të kthehen në vend pa karantinë pas niveleve më të larta të vaksinimit.

Australia kishte eliminuar kryesisht infeksionet për pjesën më të madhe të këtij viti derisa një shpërthim i variantit shumë infektiv Delta në fund të qershorit u përhap me shpejtësi në të gjithë lindjen e saj. Rreth 205,000 raste dhe 1,985 vdekje janë regjistruar deri më tani, më pak se shumë vende të tjera në botën e zhvilluar.