Kandidati për kryetar të Aleancës dhe Alternativës dhe kreu aktual i Gostivarit, Arben Taravari njoftoi se fitoi në raundin e parë ndaj kundërshtarit të tij Nevzat Bejta. Në një deklaratë për mediat, ai informoi se mbetet në pozitë dhe nuk do të ketë votim në Gostivar më 30 tetor.

“Kaluam që në raundin e parë. BDI po përpiqet të bëjë probleme me procesverbalin, por ne kemi 53% të votave nga 98% e votuesve të numëruar të cilët sot vendosën se kush do të jetë kryetar i Gostivarit”, tha Taravari.