Trajneri i Real Madridit, Carlo Ancelotti pohon se nuk ka “zhgënjim” në klub pasi humbi Kylian Mbappe gjatë merkatos së verës.

Madrilenët e bënë Kylian Mbappen si objektiv kryesor për merkaton e verës, pasi e panë atë të hynte në vitin e fundit të kontratës së tij me Paris Saint-Germain.

Një ofertë prej 220 milionë eurosh (189 milionë funte/260 milionë dollarë) për 22-vjeçarin u paraqit para përfundimit të afatit të fundit, por PSG refuzoi të shiste atë në çdo mënyrë.

Me Madridin që thuhet se kërkon të marrë Mbappe si agjent të lirë në 2022, Ancelotti u tha gazetarëve: “Nuk ka zhgënjim, por është e qartë se ai është një lojtar i madh dhe i urojmë fat. Ne kemi një skuadër shumë të fortë”, u përgjigj italiani kur u pyet për Mbappen.

Edhe pse Mbappe nuk u transferua, tekniku italian vlerëson dryshen tjetër të sulmit, Benzema e Bale si dy asete të çmueshme për fazën e sulmit.

Ancelotti nxori më të mirën nga reprezentuesi i Uellsit gjatë një periudhe të mëparshme në krye të Madridit dhe nuk është i befasuar kur sheh 32-vjeçarin të ‘lulëzojë’ përsëri.

Ai tha për Bale: “Ai ka filluar mirë dhe duhet të vazhdojë. Mendoj se ai ende mund të përmirësohet dhe të jetë në formën e tij më të mirë. Unë duhet të shoh me të gjithë ata që kanë luajtur me ekipet e tyre kombëtare.”

Ndërsa Madridi nuk ishte në gjendje të merrte Mbappe në dritaren e fundit, ata bënë marrëveshje të plota për David Alaba dhe Eduardo Camavinga.

Ky i fundit konsiderohet të jetë një nga perspektivat më të mëdha të futbollit evropian.

Ai tani është në radhë për të debutuar kundër Celta Vigo të Dielën, por Ancelotti nuk do të nxitojë në zhvillimin e adoleshentit.

Italiani shtoi për Camavinga: “Ai është mirë, ai është shumë i emocionuar dhe i motivuar për të qenë këtu. Ai është stërvitur mirë në skuadër dhe natyrisht është në dispozicion për ndeshjen e sotme”.