Numri i të vdekurve nga një bombë në Kharkiv është rritur në 14, pasi presidenti i Ukrainës paralajmëron për rritjen e aktivitetit ushtarak rus pranë kufirit verior.


Numri i njerëzve të vrarë në një bombardim shkatërrues rus në një dyqan DIY në qytetin verior të Ukrainës, Kharkiv.

Sulmi i pasdites së së shtunës la 43 persona të plagosur, sipas guvernatorit të Kharkiv, Oleh Syniehubov, ka raportuar Euronews, transmeton Gazeta Express.

Trupat ruse së fundmi pushtuan fshatra në rajonin e Kharkiv, me analistët që thonë se ata synojnë të hyjnë brenda rrezes së artilerisë së qytetit.

Më shumë se 11,000 njerëz janë evakuuar nga rajoni që nga 10 maji për shkak të përshkallëzimit të ofensivës ruse.

Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës, ndërkohë, raportoi beteja intensive në drejtimin Chasiv Yar të rajonit lindor të Donetskut, me forcat ukrainase që zmbrapsnin në mënyrë aktive përparimet ruse.

Rusia nisi sulme të gjera me raketa dhe dronë në të gjithë Ukrainën, me mbrojtjen ajrore ukrainase që kapte shumë kërcënime, megjithëse disa raketa dhe dronë shkaktuan dëme.

Në Rusi, sulmet ukrainase raportohet se plagosën katër persona në rajonin e Belgorodit, me disa dronë të rrëzuar mbi rajonet kufitare Kursk dhe Oryol.