Të paktën 14 persona kanë mbetur të vdekur pasi tornadot shpërthyen në tre shtete të SHBA-së, duke shkatërruar shtëpi në pak minutash dhe duke ndërprerë energjinë për qindra mijëra.


Shtatë persona u vranë në Teksasin verior, pesë në Arkansas dhe dy në Oklahoma. Dhjetëra të tjerë u plagosën dhe pothuajse 500,000 ishin pa energji elektrike në disa shtete.

Sherifi Ray Sappington i Cook County, Teksas, tha se numri i të vdekurve përfshin dy fëmijë të moshës 2 dhe 5 vjeç dhe tre anëtarë të së njëjtës familje.

“Ka mbetur vetëm një gjurmë mbeturinash,” tha sherifi për mediat amerikane, duke shtuar se ai besonte se numri i të vdekurve do të rritet. “Shkatërrimi është goxha i rëndë.”

Pamjet nga qarku treguan një pikë karburanti dhe stacion pushimi pothuajse plotësisht të shkatërruara, me metal të përdredhur të hedhur mbi automjete të dëmtuara, ka raportuar BBC, transmeton Gazeta Express.

Rrotulluesit përmbysën kamionë, mbyllën një autostradë pranë Dallasit dhe lanë dhjetëra mijëra njerëz pa energji në të gjithë rajonin.

Rrufeja, bubullima dhe shiu i dendur ndërkohë detyruan evakuimin e rreth 125,000 shikuesve pasi Indianapolis 500 i së dielës në Indiana u vonua me orë të tëra.