Kryeministri sllovak Robert Fico, i cili u qëllua në bark pas një takimi të kabinetit në Handlova, rrezikon të vdesë pas atentatit me armë zjarri.


Zëdhënësja e spitalit në Handlovës ka thënë se kur është shtruar ka qenë i vetëdijshëm, se lëndimet i janë trajtuar dhe se është stabilizuar.

Mediat shkruajnë se Fico është afruar me qytetarët pas takimit të qeverisë dhe se një burrë e ka thirrur me fjalët “Robo hajde këtu” dhe se e ka qëlluar me armë zjarri.