Shikuesit e Eurovizionit mbetën të dëshpëruar, pasi ABBA dështoi të ribashkohej për fitoren e 50-vjetorit të grupit, pasi fansat i quajtën hologramet e inteligjencës artificiale “zhgënjyese”.


Qëkur filloi Eurovizioni 2024, thashethemet se grupi do të ribashkohej për një performancë filluan të përhapeshin, ndërsa shfaqja përgatitej për të shënuar 50-vjetorin që ata fituan konkursin e këngës me këngën e tyre hit “Waterloo”.

Pas fitores së tyre ikonike në 1974, grupi dominoi skenën muzikore gjatë gjithë viteve 1970, por pas vetëm 10 vjetësh dhe dy divorceve, ata u ndanë në vitin 1983.

Dhe fansat e fortë u mbushën me shpresë, ndërsa shfaqja ngacmoi një ribashkim dhe transmetoi një montazh të suksesit të grupit që nga fitimi i konkursit.

Vetë ABBA gjithashtu ngriti shpresat e fansave të tyre pasi grupi – i përbërë nga Benny Andersson, Anni-Frid Lyngstad, Agnetha Faltskog dhe Bjorn Ulvaeus – ndau një klip në faqen e tyre në TikTok duke dalë nga një një shkurre.