Agjencia Libaneze e Lajmeve raporton se forcat ajrore izraelite kryen sulme në periferi të qyteteve Naqoura, Yarin dhe Alma ash-Shaab.


Më vete, lagjet e banuara të qyteteve libaneze të Adissa, Kafr Kila dhe Blida u vunë nën zjarr nga armët e sulmit dhe u raportuan gjithashtu bombardime artilerie të ndërprera.

Rrethina e qytetit të Khiam u bombardua gjithashtu. Nuk pati raportime për viktima.

Hezbollahu dhe ushtria izraelite kanë shkëmbyer zjarr përgjatë kufirit jugor të Libanit paralelisht me luftën në Gaza, duke shtuar frikën për një konflikt më të gjerë rajonal.