Rusia ndalon eksportet e benzinës për 6 muaj nga marsi

Rusia njoftoi të martën një ndalim gjashtëmujor të eksporteve të benzinës nga 1 marsi për të kompensuar rritjen e kërkesës nga konsumatorët dhe fermerët dhe për të lejuar mirëmbajtjen e planifikuar të rafinerive.

Ndalimi u konfirmua nga një zëdhënëse e zëvendëskryeministrit Alexander Novak.

Rusia vendosi më parë një ndalim të ngjashëm midis shtatorit dhe nëntorit të vitit të kaluar për të trajtuar çmimet e larta vendase dhe mungesat. Vetëm katër ish-shtete sovjetike – Bjellorusia, Kazakistani, Armenia dhe Kirgistani – u përjashtuan, raporton Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Këtë herë, ndalimi nuk do të shtrihet në shtetet anëtare të Bashkimit Ekonomik Euroaziatik, Mongolinë, Uzbekistanin dhe dy rajone separatiste të Gjeorgjisë të mbështetur nga Rusia – Osetinë e Jugut dhe Abkhazinë.