Presidenti i La Ligas e bën të kryer, Mbappe do t’i bashkohet Real Madridit

Për presidentin e La Ligas, Javier Tebas, kalimi i Kylian Mbappes te Real Madridi është pothuajse i sigurt.

Spanjolli ka thënë për “L’Equipe” se ai beson se ka 99% mundësi që francezi t’i bashkohet gjigantit nga Spanja këtë verë.

Mbappe i dha fund spekulimeve rreth të ardhmes së tij në Paris Saint-Germain, duke informuar presidentin Nasser Al-Khelaifi – dhe shokët e tij të skuadrës – se ai do të largohet nga klubi pas skadimit të kontratës së tij, në fund të sezonit.

“Duke ditur që ai po largohet nga PSG, ka 99% mundësi që Mbappe të nënshkruajë me Real Madridin, por nuk e di nëse është nënshkruar tashmë. Është një lajm i madh për Real Madridin dhe futbollin spanjoll. Ai është një nga lojtarët më të mirë në botë. Sipas mendimit tim, Jude Bellingham, Erling Haaland dhe Mbappe janë tre lojtarët më të mirë në planet dhe dy prej tyre janë në Real Madrid”, tha Tebas.

Tebas shtoi se ardhjen e Mbappes e sheh si një shenjë pozitive për La Ligan.

“Transferimet e lojtarëve të mëdhenj janë përshpejtues, por nuk janë të domosdoshëm. Sigurisht që është të kesh emra të mëdhenj, të kesh trajnerë si Pep Guardiola dhe Jose Mourinho është gjithashtu e dobishme. Por, lojtarë si Cristiano Ronaldo, Neymar dhe Lionel Messi janë larguar dhe La Liga ka bërë ende mirë. Mbappe, megjithatë, do të na ndihmojë, në vitet e ardhshme, për të konsoliduar atë që kemi bërë tashmë”, deklaroi i pari i La Ligas, Javier Tebas.