Liderë europianë dhe përfaqësues nga SHBA nesër mblidhen në Paris për “t’i çuar porosi Putinit se nuk do ta fitojë luftën”

Rreth 20 liderë evropianë do të mblidhen në Paris të hënën për t’i dërguar presidentit rus Vladimir Putin një mesazh të vendosmërisë evropiane për Ukrainën dhe për të kundërshtuar narrativën e Kremlinit se Rusia është e detyruar të fitojë një luftë që tani hyn në vitin e saj të tretë, njoftoi Franca. SHBA do të përfaqësohet nga Jim O’Brien.

Presidenti francez Emmanuel Macron ka ftuar homologët e tij evropianë në pallatin Elysee për një takim pune të shpallur në një njoftim të shkurtër për shkak të asaj që këshilltarët e tij thonë se është një përshkallëzim i agresionit rus gjatë javëve të fundit.

“Ne duam t’i dërgojmë Putinit një mesazh shumë të qartë, se ai nuk do të fitojë në Ukrainë,” u tha gazetarëve një këshilltar presidencial në një konferencë. “Qëllimi ynë është të shtypim këtë ide, ai dëshiron që ne të besojmë se ai do të fitonte disi”.

Pas sukseseve fillestare në zmbrapsjen e ushtrisë ruse, Ukraina ka pësuar pengesa në fushat e betejës lindore, me gjeneralët e saj që ankohen për mungesë armësh dhe ushtarësh.

Kancelari gjerman Olaf Scholz, ministri i Jashtëm britanik David Cameron, kryeministri spanjoll Pedro Sanchez, kryeministri holandez Mark Rutte, si dhe liderë nga vendet skandinave dhe baltike kanë planifikuar të marrin pjesë në konferencë.

Shtetet e Bashkuara do të përfaqësohen nga Ndihmës Sekretari i Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, Jim O’Brien dhe Kanadaja nga Ministri i Mbrojtjes Bill Blair.

Zyrtarët francezë thanë se konferenca e sigurisë në Mynih në fillim të këtij muaji, e cila përkoi me vdekjen e kundërshtarit më të frikshëm vendas të Putinit, Alexei Navalny, kishte të bënte me “dënim dhe errësirë” dhe se Macron ishte i prirur ta shpërndante këtë.

“Ne nuk jemi as të dëshpëruar dhe as të zymtë,” tha këshilltari francez. “Ne duam që Rusia ta kuptojë këtë. Rusia do të duhet të llogarisë tek ne të gjithë kolektivisht për t’i dhënë fund kësaj lufte dhe për të rivendosur të drejtat e Ukrainës.”

Megjithatë, këshilltari tha se takimi i punës nuk do të jetë një rast për të njoftuar dërgesat e reja të armëve në Ukrainë, por më shumë për të ideuar mënyrat për të qenë më efikas në terren, si dhe për të rritur koordinimin midis aleatëve dhe Ukrainës. /Reuters