Analiza: Armët e Rusisë në hapësirë, “recetë” për katastrofë

Kur Rusia kreu një seri lëshimesh sekrete satelitore ushtarake rreth kohës së pushtimit të saj në Ukrainë në fillim të vitit 2022, zyrtarët e inteligjencës amerikane filluan të hulumtojnë rreth misterit të asaj që saktësisht po bënin rusët. Më vonë, agjencitë e spiunazhit zbuluan se Rusia po punonte për një lloj të ri arme me bazë hapësinore që mund të kërcënonte mijëra satelitë që mbajnë botën të lidhur. Javët e fundit, një paralajmërim i ri ka qarkulluar nga agjencitë e spiunazhit të Amerikës: Një tjetër lëshim mund të jetë gati dhe pyetja është nëse Rusia planifikon ta përdorë atë për të vendosur një armë të vërtetë bërthamore në hapësirë, një shkelje e një traktati gjysmë shekulli të vjetër. Agjencitë janë të ndara në lidhje me gjasat që Presidenti Vladimir Putin të shkojë kaq larg, por megjithatë ky është një shqetësim urgjent për administratën Biden. Megjithatë në qarqet perëndimore kjo çështja është tanimë “tema e ditës”.

Skenari më i keq

Komandanti i komandës së hapësirës gjermane, gjeneralmajor Michael Traut, tha se një armë bërthamore ruse që shpërtheu në orbitë mund të shkatërrojë përgjithmonë “të mirën globale”.Ai përshkroi po ashtu pasojat e skenarit më të keq. “Nëse dikush guxon të shpërthejë një armë bërthamore në atmosferën e lartë apo edhe në hapësirë, ky do të ishte pak a shumë fundi i përdorshmërisë së asaj të mire globale”, tha Trout, duke përshkruar pasojat shkatërruese të një shpërthimi bërthamor pa dallim në hapësirë ??që lëshon një puls elektromagnetik që djeg satelitët në të gjithë botën. “Askush nuk do t’i mbijetonte një veprimi të tillë, asnjë satelit, qoftë ai kinez, rus, amerikan apo evropian. Nëse do të llogariste në mënyrë racionale, askush nuk do të përdorte një armë të tillë në hapësirë”, shtoi ai.Pavarësisht nga inteligjenca e re amerikane se Rusia po zhvillon një lloj arme bërthamore kundër satelitit, këshilltari i Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, mohoi se ekzistonte një kërcënim i afërt.

Pasoja katastrofike

Një ish-zyrtar i paidentifikuar i tha gazetës New York Times se “në këtë pikë, SHBA nuk ka aftësinë për të mbrojtur satelitët e saj kundër armëve të tilla”. Ludwig Moller, drejtor i Institutit Evropian të Politikave Hapësinore, parashikoi pasoja ekonomike prej shumë trilionësh (10 12 ) në sektorët bankar dhe energjetik nëse Rusia shkatërron satelitët tregtarë. Ndërsa Kina dhe India po zhvillojnë gjithashtu me shpejtësi teknologjitë e tyre hapësinore, Rusia ka ndjekur kontrata ushtarake të hapësirës ajrore me shtetet e sanksionuara Iranin dhe Korenë e Veriut në mes të luftës në Ukrainë, shkruan Politico. Gjermania, Franca dhe Britania e Madhe kanë hapur komandat e tyre të mundshme hapësinore në vitet e fundit për të ndërtuar një mbrojtje të besueshme të qeverisë dhe infrastrukturës tregtare në orbitë. Ish-presidenti i SHBA Donald Trump nënshkroi Aktin e Autorizimit të Mbrojtjes Kombëtare në dhjetor 2019, duke krijuar Forcën Hapësinore të Shteteve të Bashkuara, shërbimi i parë i ri i armatosur që nga viti 1947.

Përgjigjja e Kremlinit

Kremlini i hodhi poshtë raportet si “akuza dashakeqe” dhe mashtrime nga Shtëpia e Bardhë për të detyruar ligjvënësit amerikanë të miratojnë më shumë para për të luftuar Moskës. Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se Shtëpia e Bardhë po përpiqet të inkurajojë Kongresin Amerikan që të votojë në favor të një projektligji për ndarjen e parave për Ukrainën. “Nuk mund ta komentoj fare këtë… Por është e qartë se Shtëpia e Bardhë po përpiqet të mashtrojë Kongresin për të votuar projektligjin e ndarjeve. Është e qartë. Do të shohim se çfarë trukesh do të përdorë Shtëpia e Bardhë”, tha ai. Për momentin, nuk ka ende informacione se sa afër është Rusia me lëshimin e armëve bërthamore në hapësirë. Arma është ende në zhvillim dhe ende jo në orbitë, kanë theksuar publikisht zyrtarët e administratës së Biden. Por nëse përdoret, thonë zyrtarët, do të ishte një “kalim i Rubikonit” i rrezikshëm në historinë e armëve bërthamore dhe mund të shkaktojë përçarje ekstreme në jetën e përditshme në mënyra që janë të vështira për t’u parashikuar.