Viti i fundit i Xabi Alonsos në Bayer Leverkusen ka qenë i një niveli të jashtëzakonshëm. Aq sa ish-lojtari ka kapur vwmendjen e klubeve të mëdha evropiane si Real Madrid, Bayern Munich apo Liverpool.

Kështu, prej disa kohësh dyshohej se spanjolli do të largohet herët nga eksperienca në Gjermani (ka kontratë deri në vitin 2026) pasi ka paguar një klauzolë lirimi që Bild raportoi në atë kohë dhe e lejoi të largohej pa probleme nw destinacionet e mundshme nëse është e nevojshme: Madrid, Liverpool ose Mynih.

Megjithatë, një klauzolë e tillë nuk ekziston. Këtë e ka konfirmuar edhe Fernando Carro, CEO i klubit gjerman, i cili në një intervistë për TalkSPORT të raportuar nga gazeta As ka thënë se trajneri nuk ka asnjë lloj marrëveshjeje në këtë drejtim në kontratën që ka nënshkruar verën e kaluar.

“Klauzola speciale për Xabi Alonson? Jo, nuk keni nevojë të keni një klauzolë. Ne kemi një marrëdhënie shumë, shumë të mirë me Xabin dhe ai e di që ne jemi një klub serioz. Në fund, ne nuk do të detyrojmë dikë të qëndrojë nëse nuk dëshiron të qëndrojë. “Ne duam që ju të ndiheni aq të lumtur dhe aq mirë me ne, saqë vërtet dëshironi të qëndroni dhe ky është qëllimi ynë”, tha ai.

“Jo, nuk ka asgjë në letër, por ndonjëherë marrëveshjet që nuk janë në letër janë gjithashtu marrëveshje. Ne e dimë se nëse ai duhet të bëjë diçka në të ardhmen, ne mund të flasim me njëri-tjetrin. Shpresoj se nuk duhet ta bëjmë këtë sepse ai do të qëndrojë dhe do të jetë i lumtur në Leverkusen”, shpjegoi ai.