Një i afërm i një anëtari të stafit të “Mjekëve pa Kufij” humbi jetën dhe një tjetër humbi jetën pas një sulmi të armatosur në Gaza ndaj një karvani të organizatë humanitare.

Ngjarja e rëndë ndodhi teksa dhjetëra makina të “Mjekëve pa Kufij” po përpiqeshin të evakuonin 137 persona e bllokuar prej më shumë se një jave për shkak të luftimeve përreth spitalit të Al Shifa.

Sulmi ndodhi në orët e mbrëmjes së të shtunës, teksa përgjegjësit ende nuk dihen, bën me dije organizata në një deklaratë për mediat.