Kjo është vajza më e bukur në Univers për vitin 2023. Sheynnis Palacios nga Nikaragua triumfoi në konkursin e bukurisë që u zhvillua të shtunën mbrëma, në kryeqytetin e El Salvadorit, San Salvador.

Fituesit e konkurseve kombëtare të 84 vendeve morën pjesë në kompeticion, ndërsa vetëm 20 prej tyre arritën në gjysmëfinalen e madhe, sipas votimit të publikut.

Pas sfilatës të rrobave të banjës, fusha u ngushtua në 10, duke eliminuar Miss Nepalitn, Miss Pakistanin etj. Më pas fustani i mbrëmjes përgjysmoi përsëri numrin e kandidateve.

Dy raunde të pyetjeve dhe përgjigjeve të temës së nxehtë lanë vetëm tre bukuroshe në garë: miss Nikaraguan, miss Tajlandën dhe miss Australinë.

E pyetur në fund se kujt do të zgjidhte të kalonte një ditë në jetë, Palacios zgjodhi filozofin dhe feministen britanike të shekullit të 18-të, Mary Wollstonecraft, e cila tha se theu kufijtë dhe “u dha një mundësi shumë grave”.

“Nuk ka kufizime për gratë sot,” shtoi ajo. Sheynnis Palacios pason Miss Universe 2022, R’Bonney Gabriel nga SHBA.