Ukraina qëlloi me municione thërrmuese një fshat rus pranë kufirit me Ukrainën të martën, duke dëmtuar disa shtëpi, tha guvernatori i rajonit Bryansk të Rusisë.

Sipas informacioneve paraprake, nuk ka pasur viktima nga granatimet e fshatit Klimovë, tha guvernatori Alexander Bogomaz në aplikacionin e mesazheve Telegram.

Reuters nuk ishte në gjendje të verifikonte në mënyrë të pavarur deklaratën e guvernatorit, të cilën ai e bëri pa dhënë prova vizuale. Nuk ka asnjë koment të menjëhershëm nga Ukraina.

Ukraina ka marrë municione thërrmuese nga Shtetet e Bashkuara, por ajo është zotuar t’i përdorë ato vetëm për të zhvendosur përqendrimet e ushtarëve të armikut.

Zyrtarët rusë në Bryansk dhe rajone të tjera në kufi me Ukrainën kanë akuzuar vazhdimisht Kievin për një bombardim pa dallim nga forcat e armatosura të Ukrainës.

Municionet thërrmuese janë të ndaluara nga më shumë se 100 vende. Ata zakonisht lëshojnë një numër të madh bombash më të vogla që mund të vrasin pa dallim në një zonë të gjerë. Ato që nuk shpërthejnë mund të përbëjnë një rrezik për dekada, shkruan Reuters, transmeton Klankosova.tv.