SHBA ka dëbuar dy zyrtarë të ambasadës ruse pasi Rusia më parë dëboi dy diplomatë amerikanë nga ambasada amerikane në Moskë, njoftoi Departamenti Amerikan i Shtetit.

“Në përgjigje të dëbimit me qëllim të keq të dy diplomatëve nga Ambasada e SHBA në Moskë nga Federata Ruse, Departamenti i Shtetit u kundërpërgjigj duke i shpallur dy zyrtarë të ambasadës ruse që vepronin në SHBA “persona non grata”, tha një zëdhënës i Departamentit të Shtetit.

Ministria e Punëve të Jashtme ruse konfirmoi dëbimin e dy diplomatëve rusë nga SHBA, njoftoi RIA, duke cituar një burim të paidentifikuar nga Ministria.

“Ne nuk jemi të interesuar për përshkallëzim, por nëse veprime të tilla armiqësore vazhdojnë, si gjithmonë, ne do të përgjigjemi me vendosmëri dhe vendosmëri”, tha burimi.

RIA deklaron se Uashingtoni përdori dëbimin nga Moska të dy diplomatëve amerikanë më 14 shtator “të kapur në flagrancë në aktivitete spiunazhi” si justifikim.

Më 14 shtator, Rusia njoftoi se po dëbonte dy diplomatë amerikanë të akuzuar për bashkëpunim me një shtetas rus të akuzuar për bashkëpunim me një shtet të huaj.