Ministria izraelite e Mbrojtjes ka publikuar një video të një sulmi ajror në Rripin e Gazës, ku objekte të ndryshme janë goditur me raketa.

Dyshohet se brenda objekteve të goditura nga izraelitët, ishin fshehur pjesëtarët e Hezbollahut, të cilët konsiderohen si organizatë terroriste nga Izraeli.

Më shumë se 480 izraelitë dhe palestinezë kanë vdekur deri më tani.