Pamjet e publikuara nga Inteligjenca e Mbrojtjes e Ukrainës supozohet se tregojnë forcat speciale duke kryer një bastisje në brigjet e Krimesë.

Autoritete thanë se “luftëtarët ukrainas kishin zbarkuar në territorin e gadishullit të Krimesë dhe kishin shkaktuar zjarr mbi pushtuesit e Moskës”. Ukraina ka publikuar rrallë operacione të tilla, me të fundit që thuhet se ka qenë në gusht. Data dhe ora e këtij sulmi të fundit nuk është bërë e ditur.

Megjithatë, media shtetërore ruse tha sot se forcat e saj ajrore kishin penguar një përpjekje të forcave të armatosura të Ukrainës në pjesën veriperëndimore të Detit të Zi”. Gjithashtu pamjet e publikuara nga shërbimi rus i sigurisë, FSB, tregonin një diversant të kapur ukrainas duke u marrë në pyetje. Pamjet me sa duket tregonin gjithashtu “një nga hidrociklet me pushkë automatike dhe municione në bord”.

Rusia tha se ai është një anëtar i DI dhe se qëllimi i tij ishte vendosja e flamurit ukrainas. Andriy Yusov, zëdhënësi i DI, gjithashtu pranoi bastisjen dhe tha se kishte humbje nga të dyja palët.

Yusov tha se ishte një operacion sabotazhi dhe zbulimi.