Militantët palestinezë kanë kapur peng dhjetëra izraelitë, ushtarakë dhe civilë, në një zhvillim të paprecedentë.

Disa mendohet se mbahen në disa nga qytetet e vogla pranë Rripit të Gazës, derisa të tjerët janë çuar në Gaza.

Një video e cila po bën xhiron në internet, tregon momentin që besohet të jetë një grua izraelite që merret peng nga militantët derisa e fusin në makinë.

Pas kësaj, militantë dëgjohen duke thënë “Allahu Akbar” derisa ia mbathin me makinën e tyre së bashku me gruan brenda, transmeton Telegrafi.