Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në një konferencë të jashtëzakonshme ka thënë se në armatimin që kanë sekuestruar në veri, ka armë që janë të vitit 2021 të ushtrisë serbe duke shtuar se tre sulmues janë vrarë, e gjashtë terrorista po trajtohen në spitalin e Novi Pazarit, , përcjell TS.

“Policia jonë e ballafaquar me sulme të organizuara. Mjete të rëndë, autoblinda, falë profesionalizimit të policisë sonë, plani i tyre ka dështuar. Në shkëmbimin me zjarr kanë mbetur tre të vrarë, të gjithë më uniforma, ndërsa janë arrestuar dy të uniformuar, dhe katër që kanë pasur rolin mbështetës. Asnjë person civil nuk është lënduar nga ky aksion, 6 terroristë po trajtohen në spitalin e Novi Pazarit, ftoj Policinë e Serbisë t’i dorëzojë ata”, tha Sveçla nga Mitrovica.

Portali TS vazhdon të qëndrojë në Mitrovicë për të raportuar çdo minutë rreth ngjarjeve të fundit./TS/